Gündem Haberleri

  İki ayaklı ’fare çetesi’ daldı 15 milyon YTL’lik peynir uçtu

  Sadi ÖZDEMİR
  08.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da çok sayıda peynir tüccarına ait 1000 tona yakın ’emanet peynir’ kayboldu. Topkapı’daki Arsal Buzhanesi’nin personelinin organize şekilde el altından peynirleri sattığı anlaşıldı. Buzhane sahibi Ahmet Kuşçulu, "Forkliftçiden müdürlere kadar hepsi karışmış. Organize bir çeteyle karşı karşıyayız, savcılığa, polise bildirdik" dedi.

  İSTANBUL iş dünyası büyük bir peynir organize hırsızlığıyla çalkalanıyor. Topkapı’da faaliyet gösteren Ahmet Kuşçulu’ya ait Arsal Buzhanesi’ne emanet edilen ve 1000 tona yakın olduğu ileri sürülen peynirlerin, buzhanedeki personel tarafından yasa dışı yollardan piyasaya satıldığı ortaya çıktı. Olayın asıl sahiplerinin peynirlerini istemeleri üzerine ortaya çıktığı belirtildi. 20’den fazla firmanın piyasa değeri yaklaşık 15 milyon YTL olan peynirinin buzhanedeki çete tarafından çalındığının anlaşılmazsı üzerine Buzhanenin sahibi Ahmet Kuşçulu durumu polise ve savcılığa şikayet etti.

  Bütün personel sorguda

  Kuşçulu, bu konuda şunları söyledi: "Şu anda konu hukuka intikal etti. Neredeyse bütün personelimiz sorguda. Çok ciddi bir organize çete ile karşıkarşıyayız. Ne yazık ki aralarında forkliftçiden yöneticilere kadar çok sayıda personel bulunuyor. Bütün personel organize şekilde peynirleri el altından çalıp satmışlar. Bu durum neredeyse 1 yıl devam etmiş. Bazı tüccarlar peynirlerini isteyip alamayınca organize çetenin saadet zinciri koptu."

  Kim aldı kim sattı

  Peynir hırsızlığının ortaya çıkmasından sonra buzhanedeki çeteyle bazı firmaların bağlantılı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Son dönemde bazı önemli firmaların yarı fiyata peynir sattıkları ve bu firmaların incelenebileceği ileri sürülüyor. Buzhane’de inceleme başlatan ve personeli sorguya alan Mali Polis’in de hırsızlık malı peynirleri alan satan firmaları tespit ettiği bildiriliyor.

  Buzhaneye her şey emanet edilir

  İstanbul’da eski adı buzhane olan ’soğuk hava depoları’ özellikle gıda tüccarlarına hizmet veriyor. Balık, sebze, meyve ya da peynir gibi süt ürünleri, özellikle toptancı tüccarlar tarafından buzhanelerde belli bir bedel ödenerek stoklanıyor. Tüccar ürününü satacağı zaman buzhaneden alıyor ve piyasaya sürüyor. Arsal Buzhanesi’ndeki peynir hırsızları, buzhanedeki beyaz peynir ve kaşar peynirlerini el altından sattılar. Tüccarlar peynirlerini talep edince hırsızlık olayı ortaya çıktı.

  Piyasayı etkilemez

  İSTANBUL Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Günay Kotil, olayın boyutlarını pek bilmediklerini belirterek, "Bu buzhaneyi işleten aile çok köklü bir aile, firma da çok eski. Zaten duyduğumuza göre peynirleri çalınan tüccarların her türlü zararını da garanti etmişler. Üzüntü verici bir olay" dedi. Kotil, 15-20 milyon YTL’lik peynirin çalındığının söylendiğini belirtti ve "O kadar mıdır on da kesin değil. Ancak o kadar olsa bile piyasayı çok etkilemez. Çünkü bu kadar peynir zaman içinde çalınmış ve satılmış. Zaten o peynirler piyasaya çıkmış" diye konuştu.

  Müşterilerimiz 40 yıllık markamızın güvencesi altında

  ARSAL Buzhanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kuşçulu yazılı bir açıklama yaparak, "Firmalarımızla bağlantısı olanların ilişkileri 40 yıllık markamızın güvencesindedir" denildi. Açıklamada, bu olayla ilgili tüm personelin şirketle ilişkisini kesildiği, kişilerin ve şeriklerinin tespiti ve gerekli yasal işlemlerin yapılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı