Gündem Haberleri

  İHV'den insan hakları raporu

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi'nce hazırlanan, 6 aylık insan hakları durum değerlendirilmesi raporu açıklandı. Raporda binlerce gazetecinin işsiz kaldığı, 166 kişinin işkence gördüğü, dört kişinin de gözaltında öldüğü savunuldu.

  Vakfın İstanbul Temsilciliği'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen, son altı ayda ''yol haritası'' diye bir kavram kullanılmaya başlandığını, ancak Ulusal Program'a bakıldığında, Türkiye'nin yeni bir yola girmeye hazır olmadığının anlaşıldığını savundu.

  Anayasa değişikliğinin de gündemde olduğunu belirten Önen, ''82 Anayası'nın özüne dokunmadan bir değişiklik olacak gibi gözüküyor'' dedi.

  Önen, gerek Ulusal Programı'nın hazırlanması, gerekse Anayasa değişikliği çalışmalarında ''sivil toplum örgütleri ve toplumla diyalog kurulmamasını'' eleştirdi.

  4 KİŞİ GÖZALTINDA ÖLDÜ

  Konuşmaların ardından, Dokümantasyon Merkezi Koordinatörü Feray Salman tarafından rapor okundu.

  Raporda, son altı ayda 32 kitap, gazete, dergi ve yayın toplatıldığı, 15 dergi ve gazetenin de kapatıldığı ifade edildi. Yine düşüncelerinden ötürü 22 yazar, bilim adamı ve gazetecinin mahkum olduğu, 4 bin medya emekçisinin işsiz kaldığı belirtildi.

  Raporda ayrıca, ''11 faili meçhul cinayetin meydana geldiği, 166 kişinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı ve 4 kişinin de gözaltında öldüğü'' iddia edildi. (İstanbul/aa)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı