Gündem Haberleri

  İhtarname ipini çekti

  Nurettin KURT/ ANKARA
  20.10.2005 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Bazı dizilerin TRT’ye alımında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla hakkında yargılama süreci başlatılan TRT Televizyon eski Daire Başkanı, Genel Müdür Müşaviri ve TRT Genel Müdür adayı Muammer Göz’ün, kendi kendisini yaktığı ortaya çıktı. Bazı dizilerin TRT’ye alımında komsiyon adı altında ‘rüşvet’ suçu işlediği iddiasıyla hakkında açılan soruşturmada, Muammer Göz’ün, alacağı için ‘taahhütname’ hazırladığı, tahsil edemeyince de ihtarname çektiği belirlendi.

  Göz, hakkındaki operasyonun perde arkası şöyle gelişti:

  ÖNCE TAAHHÜTNAME

  Göz, ‘Dönme Dolap’
  isimli diziyi hazırlayan RETO isimli şirketin sahipleri Sezai ve Recai Topaç ile, dizinin TRT’ye alımında etkili olacağını garanti eden, dizinin geçtiği taktirde kendisine 160 bin YTL. ödeneceğini belirten bir ‘taahhütname’ hazırladı. TRT’ye 1 milyon 200 bin YTL’ye mal olan 10 bölümlük dizi denetimden geçerek yayımlandı. Ancak Muammer Göz, bir türlü parasını alamadı. Bunun üzerine Göz İzmir’de bulunan RETO şirketine Ankara’dan noter aracılığı ile 120 bin YTL’lik alacağını ödenmesi için ihtarname çekti. Bu ihtarnameye göre Göz’ün daha önce 40 bin YTL para aldığı toplam alacağının 160 bin YTL olduğu belirlendi.

  Öz’ün gönderdiği ihtarname TRT yöneticilerinin odalarına kapı altlarından bırakıldı.Olayla ilgili önceki gün de operasyon başlatıldı. Öz, Ankara’da yakalandı. İzmir’de şirket sahipleri ile bazı çalışanları gözaltına alınıp ev ve işyerlerinde aramalar yapıldı.

  TAAHHÜTNAME DOĞRU

  Savcı Abbas Özden’e iki saat boyunca ifade veren Göz, ‘taahhütname’ ve ‘ihtarname’ olayını doğrularken, ‘Dizi için senaryo danışmanlığı teklif ettiler, kabul ettim. Aramızda ‘taahhütname’ yaptık. Paramı ödemeyince ‘ihtar’ çektim. Rüşvet almadım, TRT Genel Müdürlüğü’ne aday olduğum için bana bu komployu düzenlediler’ dedi. Şirket sahipleri ise ‘taahhütnameyi’ ve ‘ihtarname’yi doğrulayarak, ‘Komisyon vermeksek dizinin geçmesine engel olacağını, söyleyince mecburen bu taahhütnameyi imzaladık’ dediler.

  Sevkedildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Göz, çıkışta ağlayarak ‘İşte adalet bu’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı