Gündem Haberleri

  İhmalkar davrandınız

  Hürriyet Haber
  10.01.2006 - 00:50 | Son Güncelleme:

  Bölgeye giden uzmanların hazırladığı rapor sonrası ilk kez toplanan Avrupa Birliği Komisyonu’ndan, Türkiye’ye, kuş gribi konusunda teşhiste gecikildiği ve yeterli önlem alınmadığı suçlamaları yapıldı. Önlemlerin daha da sertleştirilmesi istendi.

  AVRUPA Birliği Komisyonu hazırladığı raporunda Türkiye’yi kuş gribine karşı yeterli önlemi almamak ve teşhiste gecikmekle suçladı.

  AB Komisyonu, bölgeye giden uzmanlarının hazırladığı rapor sonrası ilk kez toplandı ve raporda Türkiye’ye yönelik "ihmalkar" suçlamalarının yer alması nedeniyle önlemlerin daha da "sertleştirilmesi" konusunda uzlaşmaya vardı.

  KOMŞUYA DA YASAK KARARI

  İlk olarak, birlik üyesi olmayan ancak Türkiye’ye komşu olan ülkelere de ithalat yasağı uygulamayı kararlaştırdı. Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Suriye, İran ve Irak’tan "işlenmemiş tüy" ithalatının durdurulması için Gıda ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi’nin "olur" verdiği bildirildi. Komite kararı oybirliği ile aldı. Söz konusu ülkelerin AB’ye kanatlı hayvan eti ve kümes ürünleri ihracatına da zaten izin verilmemişti. İthalat yasağına gerekçe olarak komşu ülkelerin "Türkiye’de kuş gribi virüsünün görüldüğü bölgeye yakın olmaları" gösterildi.

  HALKI BİLİNÇLENDİRMEDİNİZ

  AB raporunda Türk makamlarının, "kuş gribinin" ilk görüldüğü süreden bugüne kadar olan zaman dilimi içinde yeterli önlem almadığı ve özellikle halkı bilinçlendirici bir kampanya yürütmediği suçlamaları getiriliyor.

  FAO: Türkiye suçludur denemez

  BM Gıda ve Tarım Örgütü’nden Juan Lubroth, kuş gribinin ilk patlak verdiği Ekim ayından itibaren Türkiye’nin yeterli önlem almadığı için hastalığın yayıldığına dair kanıt olmadığını söyledi. FAO’nun Hayvan Sağlığı Dairesi’nde görevli Lubroth, şöyle konuştu: "Türkiye’nin doğusunda tesbit edilen virüs, Ekim ayında batısında belirlenenden farklıdır. Yeni belirlenen virüs, daha çok Çin’in orta bölgelerinde ve Ukrayna’da görülen virüse benzemektedir. ’Kuş gribi ilk çıktığında yeterli önlem alınmadı’ denebilir mi? Denilebileceğini sanmıyorum."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı