Gündem Haberleri

  İHDK Başkanlık Kurulu üyeleri istifa etti

  Ankara
  07.02.2005 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, “kendisi ve İHDK Başkanlık Divanı'nın diğer üç üyesinin istifa ettiğini” açıkladı.

  Kaboğlu, Türkiye Barolar Birliği'nde, Başkan Yardımcısı Şenal Sarıhan ve Raportör Kemal Akkurt ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
    
  Kaboğlu, kendisinin, Başkan Yardımcısı Şenal Sarıhan, Raportör Kemal Akkurt ve Başkan Yardımcısı A. Faruk Öztimur'un, İHDK'nın kuruluşuna ilişkin 4643 sayılı kanun ile İHDK'nın görev ve işleyişi ile ilgili usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikteki “görevlerini yerine getirmelerinin engellediğini” belirterek, bu nedenle görevlerinden çekildiklerini açıkladı.
    
  Bu arada, Kaboğlu, kendisinin de aralarında bulunduğu İHDK üyesi 14 kişinin görevine 5 Şubat 2005 tarihi itibariyle son verildiğini, buna ilişkin Başbakanlık yazısının tebliğ edildiğini söyledi.
    
  Kaboğlu, Başkanlık Divanı üyeleri Sarıhan, Öztimur ve Akkurt'un görevlerine son verilen kişiler arasında olmadığını, ancak onların da istifa ettiğini kaydetti.

  "CİDDİ ENGELLEME İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK"

  İHDK'nın, 4643 sayılı Kanun ile kurulduğunu, ilk toplantısını 26 Şubat 2003 tarihinde yaptığını, bu toplantıda Başkanlık Divanı'nın seçimle oluşturulduğunu, görev sürelerinin 3 yıl olduğunu anlatan Kaboğlu, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
    
  Heyecanla yürüttükleri çalışmaların, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nda 2003 yılının Eylül ayında görev değişikliğinden sonra ciddi engellemelerle karşı karşıya kaldığını öne süren Kaboğlu, bu sorunları aşmak için çaba harcadıklarını, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e sorunlarını içeren dilekçe gönderdiklerini belirtti. Kaboğlu, Gül'e İHDK'nın misyonunu anlattıklarını kaydetti.
    
  Resmi birimlerin, 4643 sayılı Yasa'nın öngördüğü üyelik statüsü konusunda hukuka uygun davranmadığını öne süren Kaboğlu, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı imzasıyla İHDK'nın “Ekonomik ve Sosyal Haklar ve Kadın Hakları” konulu Şubat toplantısının yapılmayacağı, kendisinin de aralarında bulunduğu 14 üyenin görev süresinin 5 Şubat'ta sona ereceğine ilişkin elektronik posta gönderildiğini kaydetti.
    
  "GÖREV YAPTIĞIMIZ İÇİN KOVULDUK"

  Kaboğlu, görevinin sona erdirilmesine karşı avukatının dava açtığını ifade ederek, şöyle konuştu:
    
  “Karar aldık, tepki çektik. Önerdik, kızdırdık. Rapor yazdık, yasamadan küfür aldık, yargı tarafından sorgulandık, yürütme tarafından dağıtıldık. Kısacası 4643 sayılı Yasa'nın gereklerini engellemeler nedeniyle ancak asgari olarak yerine getirebildik.
  Görevimizi ihmal ettiğimiz için değil, yaptığımız için  kovulduk... Yasa ile kurulmuş resmi bir birimle insan haklarını ilertme uğraşı içine girenlerin madden, fiziken ve manen maruz kaldıkları olumsuzluklar sıkıyönetim ortamında benzer konumda bulunanların başına gelir miydi? İnsan hakları mağdurlarının haklarını ilerletmek için 26 Şubat 2003'de Ankara Palas'ta göreve başlayan insan hakları savunucuları, 2 yıl içinde kendi haklarını savunma meşguliyeti içinde bırakıldılar.
    
  Devlet organları tarafından İHDK'ya adeta suçlanarak çökertilme yöntemi uygulanmıştır. Bunu başka türlü açıklamak mümkün değildir. Bir görevin yerine getirilmesi çerçevesinde kullanılan ifade özgürlüğünü ve öne sürülen görüşlerin bedeli bu denli ağır olamazdı. 4643 sayılı Yasa çerçevesinde görev yapan yöneticiler olarak suçluyuz. Çünkü, seçimle geldik, insan hakları ilkelerine uygun davrandık, insan hakları danışma kurulunu bir insan hakları meclisine çevirdik.”
    
  "REFORM SÜRECİ AMACINA UYGUN YÜRÜMÜYOR"

  Kaboğlu, bir soru üzerine, 5 Şubat itibariyle görevlerine son verilen 14 kurul üyesi arasında, İnsan Hakları Ulusal Komite Başkanı İonna Kuçuradi, Kültürel ve Azınlık Hakları Komisyonu Başkanı Baskın Oran ile Turgut Tarhanlı ve Türkan Saylan'ın da bulunduğunu kaydetti.
    
  Türkiye'de gerçekleştirilen reformlar ile karşılaştıklarının bir çelişki oluşturup oluşturmadığına ilişkin bir soru üzerine de Kaboğlu, reform sürecinin amacına uygun olarak yürütülemediğini söyledi.
    
  Basın toplantısında, İHDK'nın 2004 yılına ilişkin “Türkiye'de İnsan Hakları Raporu”, gazetecilere dağıtıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı