Gündem Haberleri

  İHD: TSK İç Hizmet Kanunu kaldırılsın

  Ankara
  12.03.2005 - 14:29 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Yusuf Alataş, 12 Mart muhtırası ve askeri darbelerle hesaplaşmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) "Türkiye Cumhuriyeti’ni kollama ve koruma" görevi veren İç Hizmet Kanunu’ndaki maddenin yürürlükten kaldırılmasını istedi.

  Alataş, yaptığı açıklamada, 34 yıl önce 12 Mart 1971’de TSK’nın "ülkeyi koruma" adına yönetime el koymasıyla idamlar, sıkıyönetimler, işkenceler, cezaevleri, mültecilik sürecinin başladığını söyledi.

   

  Yakın dönemdeki darbelerin bir daha yaşanmaması ve demokrasinin kesintiye uğratılmaması için çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunan Alataş, "Geçmişle hesaplaşmadan demokratik bir geleceğin inşa edilemeyeceği" gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

    

  Yusuf Alataş, TSK İç Hizmet Kanunu’nun, "TSK’nın vazifesi, Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır" şeklindeki 35’inci maddesinin ortadan kaldırılmasını istedi.

   

  Alataş, askeri darbelerden sorumlu generaller ile askeri ve olağanüstü dönemlerdeki suçlardan sorumlu olan her kademedeki kamu görevlilerinin yargı önüne çıkarılıp yargılanması çağrısında da bulundu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı