Gündem Haberleri

  İHD, Güneydoğu insan hakları ihlalleri raporunu açıkladı

  ANKA
  13.07.2007 - 17:11 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Derneği (İHD), 6 aylık hak ihlalleri raporunu açıkladı. İHD’nin raporunda insan hakları ihlallerinde artış olduğu vurgulandı. Diyarbakır İHD Şubesi’nde yapılan düzenlenen toplantıya İHD Genel Başkan Yardımcısı Av. Reyhan Yalçındağ, İHD Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Mehdi Perinçek ile şube yöneticileri katıldı. Bölgede 2007 yılının ilk üç ayında yaşanan çatışmalarda 23 kişinin hayatını kaybettiğini, ancak daha sonraki 3 ayda ise sayının yükselerek 199’a çıktığını belirten İHD Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek, sayının 222’e yükseldiğini söyledi. Perinçek, şunları aktardı:

  “Dur ihtarına uymadıkları gerekçesiyle 11 kişi ölü, 10 kişi yaralı. 25 faili meçhul cinayet, 6 yaralama oldu. 3 kişi inanç nedeniyle uğradığı saldırıda hayatını kaybetti. Bölgede yaşanan çatışmalarda, 111’i güvenlik görevlisi, 109’u silahlı militan ve 3’ü sivil olmak üzere 222 kişi hayatını kaybetti.”

  Perinçek, ilk 6 ayda 2’si çocuk, 14’ü kadın, 1’i erkek ve cinsiyeti belirlenemeyen 1 kişi olmak üzere toplam 18 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bölgede 6 ay içerisinde mayın sonucu çocuk, kadın ve erkeklerin hayatını kaybettiğini belirten Perinçek, “4’ü çocuk, 1’i kadın, 2’si erkek, 1’i cinsiyeti belirlenemeyen toplam 8 kişinin patlayıcı madde ve mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti. 35 kişi ise yaralandı” dedi.

  NAMUS CİNAYETLERİ

  Perinçek, bölgede namus gerekçesiyle kadın cinayetlerinin sürdüğünü ifade ederek şu bilygileri verdi: "6 ayda 5’i kadın, 1’i erkek, 1’i çocuk olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti, 1 kişinin yaralandı ve 3 kadın ise aile içi şiddet sonucu öldürüldü."

  Bölgede 65 intihar teşebbüsünün yaşandığını bildiren Perinçek, 18’i çocuk, 17’si kadın, 26’sı erkek ve 4’ü cinsiyeti belirlenemeyen toplam 65 kişinin intihar sonucu hayatını kaybettiğini, 40 kişinin ise yaralandığını kaydetti. Perinçek, normal yollarla hayatını kaybeden 29 kadının farklı açıklanan ölüm nedenlerinden ise kuşkuyu olduğunu söyledi.

  Toplantıya katılan İHD Genel Başkanı Av. Reyhan Yalçındağ Baydemir, 2007 yılının ilk 6 ayında değir yıllara oranla hak ihlallerinde bir artışın yaşandığını söyledi.

  Son günlerdeki ip tartışmalarına da değinen Yalçındağ, “İdam diye bir ceza yoktur. İdam insan öldürmektir. Siyasi partiler kan üzerinden siyaset yapmaya başladı. Bu tartışmalar da yersizdir” diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı