Gündem Haberleri

  İHD’den rahip cinayetine tepki

  İSTANBUL(ANKA)
  06.02.2006 - 15:13 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Derneği (İHD), Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi’nin İtalyan papazı Andrea Santaro’nın öldürülmesinden, "başta hükümet olmak üzere şiddet kültürü ile milliyetçiliği kışkırtarak besleyenleri" sorumlu tuttu.

  İHD’den yapılan açıklamada, çeşitli çevrelerle birlikte Hükümet Sözcüsü, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in cinayeti kınadıkları hatırlatılarak, "Ancak bu cinayeti geçmişteki saldırı ve linç girişimlerinden bağımsız değerlendirmek mümkün değildir" denildi.. Geçtiğimiz yıl Trabzon’da, Samsun’da, Konya’da, Eskişehir Bozöyük’te, İzmir’de ve ülkenin daha bir çok yerinde çeşitli linç girişimleri ve saldırıların yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, birilerinin kendilerini hem yargıç ve hem de cellat yerine koyarak, yanlış yaptıklarını, düşündükleri herkese saldırma ve öldürme hakkını kendilerinde buldukları kaydedildi.

  "Ne yazık ki bu saldırgan eylemler ve linç girişimlerinin sorumluları hakkında etkili bir ceza kovuşturması yapılıp, cezalandırılacakları yerde, olayın mağdurları hakkında davalar açıldı" denilen açıklamada, başta Hükümet olmak üzere, devletin çeşitli kademedeki kamu görevlileri ile siyaset adamlarının, olayları "halkın/vatandaşın haklı tepkisi" olarak değerlendirmeleri eleştirildi. İHD açıklamasında, toplumda şiddetin alabildiğine kışkırtıldığı vurgulanarak, "Hoşgörü ve barış kültürünün gelişmesi yönünde olumlu şeyler yapılmadı. Toplumun bayrak, vatan, din gibi son derece hassas olduğu konular kullanılarak, içinde yoğun bir şekilde dini yaklaşımları da barındıran saldırgan bir milliyetçilik anlayışı kışkırtıldı. Kitaplar, dizi filmler, sinema gibi araçlarla toplumun milli ve dini değerleri de kullanılarak hukuk dışı örgütlenmeler, silahlı eylemler ve şiddet ’meşru’ gösterilmek suretiyle özellikle gençlik kesimi tahrik edildi" denildi.

  Açıklamada, daha vahim olaylarla karşılaşmadan, hükümetiyle, devlet kurumlarıyla, siyasetçileriyle ve sivil toplumuyla işbirliği içerisinde; toplumda demokratik kültürü, barışı ve hoşgörüyü yaygınlaştırmak ve etkili kılmak zorunluluğuna işaret edilerek, hiçbir ayrım yapmaksızın savaşa ve şiddete karşı çıkılması gerektiği kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı