GeriGündem İHD: 2001'de işkence arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İHD: 2001'de işkence arttı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül, bu yılın ilk dokuz ayında 762 kişinin işkence ve onur kırıcı muamele gördüğünü savundu.

Öndül, İHD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 1999, 2000 ve bu yılın ilk dokuz ayına ilişkin hazırladıkları insan hakları raporu hakkında bilgi verdi.

Öndül, ''Türkiye'nin insan hakları karnesinde bir iyileşmenin görülmediği'' bildirilen Avrupa Birliği Komisyonu'nun değerlendirmesinin bir ön yargıyı değil, eksikliklerine rağmen nesnel bir değerlendirmeyi içerdiğini belirterek, işkence yasağı ve ifade özgürlüğü hakları açısından ihlallerde artış olduğunu savundu.

İşkencenin Türkiye'de hala önlenemediğini ileri süren Öndül, 1999 yılının ilk dokuz ayında 472 kişinin, 2000 yılında 508 kişinin, 2001 yılında da 762 kişinin işkence ve onur kırıcı muameleyle karşılaştığını söyledi.

Anayasa'nın 34 maddesinin değiştirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu da belirten Öndül, ''Ancak, Anayasa'da yapılan değişiklikler arasında bulunan ifade özgürlüğü ile ilişkili 14. maddede eylem (fiil)sözcüğü yerine faaliyet sözcüğünün eklenmesi bu alanda iyileşmeye işaret etmemektedir. Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesine uygunluktan söz etmek olanaklı değildir'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle