Gündem Haberleri

  İhanet gibi kapris

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en etkili televizyon kanallarından CNN'in Türkiye'yi tanıtım programı, bir bürokratın kaprisi yüzünden gerçekleşemedi. CNN, Cumhuriyet'in 75. yıldönümü nedeniyle 29 Ekim'de yayınlanmak üzere bir program yapmak için gerekli doküman istedi. Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tevfik Ketencioğlu, bakanlıktan kendisine gelen dilekçede, ‘‘arz ederim’’ yazıldığı için doküman isteğini işleme koymadı ve program suya düştü.

  Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tevfik Ketencioğlu'nun kaprisi, dünyanın en etkili televizyonlarından CNN'in Cumhuriyet'in 75. yıldönümü nedeniyle Türkiye ile ilgili hazırlayacağı ve 29 Ekim'de göstermeyi planladığı programın yapımına engel oldu.

  CNN Londra Bürosu, 2 Temmuz 1998 tarihinde Kültür Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne başvurarak, Cumhuriyet'in 75. Yıldönümü nedeniyle bir program hazırlamak istediklerini ve bu programı Cumhuriyet'in ilan tarihi olan 29 Ekim'de göstermeyi planladıklarını iletti.

  Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mümtaz İdil, CNN'nin bir hafta içinde istediği dokümanlar için önce, 75. Yıl Kutlamaları Komitesi'ne başvurdu. Gerekli yanıt istenen süre içinde gelmeyince devreye Kültür Bakanı İstemihan Talay girdi. İdil, bakan talimatıyla ilgili olarak, kutlamalardan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tevfik Ketencioğlu'na 14 Temmuz'da bir yazı gönderdi.

  Bu resmi yazının sonunda ‘‘arz/rica’’ ibaresini gören Ketencioğlu, bir Müşavirin, Müsteşar Yardımcısı'na ‘‘arz/rica’’ da bulunamayacağını bildirerek, yazıyı geri çevirdi. İdil, bu kez Ketencioğlu'na yazdığı 29 Temmuz tarihindeki ikinci yazıda ‘arz’ı bu kez ‘‘ARZ ederim’’ diye yazdı.

  İdil'in bu yazısına daha da sinirlenen Ketencioğlu, Talay'a şikayet etti.

  Bu arada, CNN'nin Türk yetkililere tanıdığı sürenin üzerinden tam üç hafta geçti. Ketencioğlu'nun bu kaprisi nedeniyle yanıt gecikince, CNN programı yapmaktan vazgeçti ve Türkiye büyük bir tanıtım fırsatını kaybetti. Kültür Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği olayı doğrularken, Ketencioğlu tüm aramalara karşın yanıt vermedi.

  KUTLAMALARA TEPKİ

  İzmir Türk Dernekleri Yöneticileri, Konak Pier İnşaatı'nın önünde düzenledikleri basın toplantısında, Cumhuriyet'in 75'inci yıl kutlamalarında büyük hatalar yapıldığı iddiasında bulundu.

  Öncelikle 75'inci yıl logosunda kullanılan bayrağın hatalı olduğunu öne süren Ural-Altay Kültür Derneği Başkanı Celal Öcal, ‘‘Gazete ve TV ilanlarında da Türk Milleti kavramına yer verilmiyor. 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözlerinin aksine anayasal vatandaş, yurttaş, Türkiyeli kelimeleri kullanılıyor. Unutulmaması gereken gerçek Türkiye toprakları üzerinde bu ülke için çalışan farklı kökenden bir çok insanımız var. Bu kampanyalar hazırlanırken dar düşünceler yerine herkes kucaklanmalı’’ dedi.

  ALANLARA ÇIKMALI

  Bursa Valisi Orhan Taşanlar, Cumhuriyet'in 75. kuruluş yılı nedeniyle 28 Ekim'de düzenlenecek ‘‘Cumhuriyet Yürüyüşü’’ne, Cumhuriyet'ten yana olan herkesi katılmaya davet etti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı