Gündem Haberleri

  İfade verecekler

  Saygı ÖZTÜRK, Murat KAZANCI
  02.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen ‘Darbe Günlükleri’ ile ilgili olarak Özden Örnek, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına’nın ifadesi alınacak.

  İfade verecekler

  İKİNCİ Ergenekon davasında tutuklu yargılanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, davanın 20’nci oturumunda, “Ayışığı, Yakamoz ve Sarıkız darbe girişimleri, bu davanın özünü oluşturuyor” diyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e, “Ben buradayım, peki Özden Örnek nerede?” diye sormuştu. Balbay’a yanıt İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi.

  Başsavcılık, ilk olarak Nokta Dergisi’nde yayınlanan Darbe Günlükleri ile ilgili dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Org. Aytaç Yalman ve günlüğün sahibi olduğu ileri sürülen Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Ora. Özden Örnek’e ifade vermeleri için sözlü tebligat iletti. İfade günü ve saati ise daha sonra bildirilecek. Ergenekon soruşturması iddianamesinde yer alan günlüklere ilişkin üç emekli komutanla ilgili dosyanın Ergenekon iddianamesinden ayrılmasına karar verilmişti. Devam eden duruşmalarda da günlükler sıkça gündeme getiriliyordu.

  Normal işlem

  Komutanlarla ilgili bölümün Ergenekon iddianemesinden ayrılmasından sonra, üç eski kuvvet komutanının ifadeye çağrılmasının normal bir uygulama olduğu belirtilirken, bu süreci yakından izleyen bir hukukçu Hürriyet’e şunları söyledi: “Cumhuriyet Savcısı’nın ayrılan bu dosya ile ilgili işlem yapması gerekir. Adı geçen kuvvet komutanları ve diğer komutanların ifadesi alınması da dosyanın işlem görebilmesi için zorunlu. Bu kapsamda dava da açılabilir, takipsizlik kararı da verilebilir. Ancak ifadelerin alınması normal bir işlemdir. Konu bundan ibaret olmasına rağmen bu kadar kıymetli yazarlar, herhangi bir hukukçudan öğrenebilecekleri konuyu farklı biçimlerde yorumluyorlar.”

  Darbe planına katıldılar iddiası

  İKİNCİ Ergenekon davasının iddianamesinde, ifade için çağırılan üç eski komutanın görev yaptıkları dönemde “Askeri müdahaleye zemin hazırlama” yönünde diğer şüpheliler ile birlikte hazırlanan plan ve eylemlere iştirak ettikleri ileri sürüldü. İddianamede, Ağustos 2004’de Şener Eruygur’un emekli olmasına müteakip, bu yönde herhangi bir çalışma ve eylemleri tespit edilemediğinden, bu döneme ilişkin eylemler ile ilgili soruşturma evrakının tefrik edildiği belirtildi.

  Günlükler bana ait değil yine aynısını söyleyeceğim

  Örnek’in, kendisine ait olmadığını açıkladığı günlüklerle ilgili yakın çevresine şunları söylediği öğrenildi:
  “Başından beri günlüklerin bana ait olmadığını söylüyorum. Bugüne kadar kabul etmediğim günlükler için bu kez ifademe başvurulduğunda da söyleyeceğim aynı şey olacak. Aynı konuda bir insanın bir gün öyle, bir gün böyle söyleyecek hali yok. Aksine bir şey düşünmek mümkün değil.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı