Gündem Haberleri

  İfade özgürlüğünün pazarlığı yapılmaz

  Ünsal TURAN/KOPENHAG
  03.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, yeni yılın ilk günü TV’de yaptığı konuşmasında, Danimarka’yı İslami değerlere saygı açısından eleştiren Türkiye ve diğer Müslüman ülkelere geniş yer verdi.

  Rasmussen, üstü kapalı olarak, Türkiye’nin Roj TV’nin kapatılması konusundaki baskıları ile Türkiye ve Müslüman ülkelerin Hz. Muhammed karikatürleri konusunda gösterdikleri tepkilere değinerek, şunları söyledi:

  "Bizim ülkemizde, açık şekilde ifade özgürlüğü vardır. Danimarka bir çok ülkeden daha özgür bir ülkedir. Siyasi ya da dini tüm otoriteleri eleştirebilme geleneğimiz vardır. Eleştirileri sakin karşılarız. İfade özgürlüğü konusunda pazarlıklar yapılamaz. Biz toplumumuzu, her bir şahsın ifade özgürlüğü, yaşama özgürlüğüne saygı, kadın erkek eşitliği, politika ve din arasında dengeyi sağlama üzerine kurduk."

  Savcılıktan Roj TV mektubuna inceleme

  ARALARINDA Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu, Demokratik Toplum Partisi’ne geçen 56 belediye başkanının PKK’nın yayın organı konumundaki Roj TV’nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı’na yazdıkları mektupla ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. Başsavcılık, mektubun tam metnini suç unsuru yönünden inceledikten sonra başkanlar hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek. Başkanlar mektupta, ’Roj TV’nin kapatılması Türkiye’de hakikatli bir çoğulcu ve demokratik yaşam inşa edilmesi yönündeki çabalarımıza katkıda bulunmayacaktır. Türkiye’de demokratik hayatın yeşerebilmesi için Roj TV’nin sesi susturulmamalıdır. ’ demişlerdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı