Gündem Haberleri

  İfade özgürlüğüne saldırı

  Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
  09.10.2015 - 23:32 | Son Güncelleme:

  Saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan’ı evinde ziyaret eden TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Bu Ahmet Hakan’a yapılmış bir saldırı değil; aslında basın özgürlüğüne, düşünceyi ifade özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır” dedi.

  30 Eylül Çarşamba gecesi program çıkışı Bağcılar’daki televizyon binasından Teşvikiye’deki evinin önüne kadar takip eden 4 kişinin saldırısına uğrayan Hürriyet Gazetesi yazası Ahmet Hakan’ı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto evinde ziyaret etti. Saldırının ifade özgürlüğüne yapıldığını söyleyen Turgay Olcayto, şunları söyledi:

  “Ahmet Hakan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Ayrıca medyada çok beğendiğimiz bir arkadaşımız. Onu ziyaret ettik. Alçakça diyeceğimiz saldırıyı zaten kınamıştık, ama bu kez de kendisini ziyaret edip görmek istedik. Çok şükür sağlığı iyi, o bakımdan çok mutluyuz. Yakında yazılarına başlayacak. Bu Ahmet Hakan’a yapılmış bir saldırı değil; aslında basın özgürlüğüne, düşünceyi ifade özgürlüğüne yapılmış bir saldırıdır. O bakımdan çok üzücü... Türkiye’de şiddetin giderek tırmandığını görüyoruz. Üstelik kolluk güçlerinden de kaynaklanan bir tırmanma var. Mesela Silvan’daki arkadaşımızın kafasına tabanca dayanıyor, bir başka arkadaşımız dövülüp gözaltına alınıyor. Erişim engelleniyor. Özellikle Güneydoğu’da haber portallarına erişilemiyor. Böyle bir durumda Türkiye’nin demokratik bir rejiminden söz etmek çok da mümkün değil. Umuyoruz ki bunları 1 Kasım seçimlerinden sonra bir ölçü de olsa geride bırakan bir Türkiye’ye uyanırız. Bütün temennimiz bu. Ahmet Hakan’a ve tabii CNN, Hürriyet ailesine tekrar geçmiş olsun diyoruz.”

  Etiketler: tcg , gündem
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı