Gündem Haberleri

  İDO feribotları talimat bekliyor

  Turan GÜLTEKİN- Turaç TOP/MARMARİS (Muğla), (DHA)
  25.02.2011 - 10:42 | Son Güncelleme:

  LİBYA’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının ilk bölümünü Marmaris Limanı’na getiren ’Orhangazi 1’ ve ’Osmangazi’ feribotları, tekrar yola çıkmak için hazırlıklarını tamamladı ve talimat beklemeye başladı.

  Libya’nın Bingazi Limanı’nda bekleyen Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu 3 bin 80 kişiyi Marmaris Limanı’na getiren İDO’ya ait Orhangazi 1 ve Osmangazi feribotları, ikinci sefer için hazırlıklarını tamamladı. Her iki geminin temizliğini ve bakımını yapan Kızılay ekipleri, feribotlara Libya’ya götürülmek üzere gıda ve tıbbi yardım malzemesi yükledi. Bunun yanı sıra Akdeniz’deki hava koşulları da dikkate alınarak feribotlara yaklaşık 22 saat sürmesi beklenen yolculuk için yetecek miktarda yakıt yüklendi. Feribotlar Ankara’dan gelecek talimatı ve Akdeniz’deki hava koşullarının düzelmesini bekliyor. Libya’da hangi limana yanaşacakları belli olmayan feribotların kaptanları, Dışişleri Bakanlığı’nda kurulan kriz merkezinden gelecek talimata göre yola çıkacak.

  Feribotlardaki hazırlıklara nezaret eden kaptanlar, yolculuk boyunca başlarından geçenleri anlattı. Orhangazi 1’in kaptanı Osman Bülent Özkan, hava şartlarının yolculuğu zorlaştırdığını, ilk olarak insanların stresiyle karşılaştıklarını, sorunları giderince bu sorunu da aştıklarını dile getirdi. Dönüş yolunda sert hava ile mücadele ettiklerini belirten Kaptan Özkan, "Rodos’un doğusunda hava muhalefeti nedeniyle birkaç saat kaybettik. Ancak ciddi bir sorunla karşılaşmadık. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, havanın düzelmesini ve kriz koordinasyon merkezinden gelecek talimatı bekliyoruz" dedi. Libya’da mahsur kalan Türk vatandaşlarına yardım etmenin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Özkan, "Ben yolcularla fazla ilgilenemedim ancak, görevliler onların tüm sorunlarıyla ilgilendi" diye konuştu.

  'KALAŞNİKOFLU UİĞURLAMA’

  Osmangazi feribotunun kaptanı Vural Erol da, daha önce ticari gemilerle Libya’nın Bingazi Limanı’na gittiğini söyledi. Kaptan Erol şunları anlattı:

  "Yolda giderken bize limana pilot almadan yanaşacağımızı söylediler. Ancak Bingazi’ye vardığımızda pilot çağrımıza olumlu yanıt verdi ve gemiye çıktı. İyi bir adamdı, bize çok iyi davrandı, sohbet etme imkanı bulduk. Sürekli olarak böyle olmasını istemediklerini, ancak gelişmelerin sonucundan umutlu olduklarını söylüyordu. Dönüşte bizi yanaştıran pilot arkadaş limanda yoktu. Daha sonra gördük bu sefer elindeki Kalaşnikof’la ateş ederek bizi uğurladı" dedi.

  Dönüş yolunda bütün istasyonların Akdeniz için kuvvetli fırtına uyarısı verdiklerini belirten Erol, hem feribotların çok kuvvetli fırtınalara dayanıklı olmaması, hem de yanaşacakları limanın belli olmaması nedeniyle talimat beklediklerini sözlerine ekledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı