GeriGündem İdlib'e saldırı azaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdlib'e saldırı azaldı

İdlib'e saldırı azaldı

Rusya ve Esad rejiminin İdlib’e saldırılarının ilk günlere göre azaldığı bildirildi. Güvenlik kaynakları nedenini, “Dünyaya ‘Hedefim radikal terör unsurları’ mesajı ve Türkiye’nin radikal ile ılımlıları ayırma çabalarına süre tanımak” olarak yorumluyor.

SURİYE’de Rusya savaş uçakları ile rejim güçlerine bağlı birliklerin İdlib kırsalında muhaliflerin cephe hattına yönelik saldırılarında son iki gündür azalma olduğu bildirildi. Ankara’ya ulaşan bilgilere göre, Suriye topçusu İdlib’in güney kesimlerine belirli aralıklarla az yoğunluklu atışlar yapıyor. Güvenlik kaynakları saldırıların azalmasını şöyle değerlendiriyor: “Rusya, Tahran Zirvesi öncesi yoğun saldırı yaparak elini güçlendirme planını devreye soktu. Saldırıların zirve sırası ve sonrasında devam etmesinin en önemli nedeni, muhaliflerin kırsaldaki cephe hattındaki gücünü ve kent merkezinden buralara ne boyutta tahkimat olabileceğini test etmeyi içeriyor.

İKİ NEDEN ÖN PLANA ÇIKIYOR
Sahanın dışında masada da görüşmeler sürüyor. Örneğin Cenevre’deki görüşmeler. Rusya’nın saldırıları azaltmasında iki nedenin öne çıktığını düşünüyoruz:

1- Dünyaya ‘Hedefim sivil halk değil radikal terör unsurları’ mesajı vermek.

2- Türkiye’nin radikal unsurlar ile ılımlıları ayırma çabalarına süre tanımak. Bir süre sonra yeniden saldırılar başlarsa, ‘Gereken süre tanındı ancak radikaller bölgeden çıkmadı’ görüşünü ortaya atabilirler.”

'BOMBARDIMAN RADİKALLEŞMEYİ ARTTIRIR'
MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün bazı ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldiği yemekte İdlib’le ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “İdlib yeni bir krizin eşiğinde. Rusya, İran ve müttefiklerimizle bölgeye barış ve istikrarın getirilmesi, insani dramın engellenmesi için yoğun çalışıyoruz. İdlib’de herhangi bir askeri operasyon zaten problemli olan bölgeyi bir felakete sürükler. Belirsizliklerin hâkim olduğu bu dönemde işbirliğini geliştirmeye büyük önem vermeliyiz. Bölgenin bombalanması sadece sivillerin zarar görmesine ve göç etmelerine değil, radikalleşmenin de artmasına neden olur.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle