GeriGündem İdlib önlemi: Türk gözlem kulelerine beton blok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdlib önlemi: Türk gözlem kulelerine beton blok

İdlib önlemi: Türk gözlem kulelerine beton blok

SURİYE’de rejim güçlerinin TIR’larla tank ve top yığınağı yapmaya başladığı, Rusya’nın da rejim güçlerine destek vereceği belirtilen İdlib çevresinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kurduğu 12 ayrı gözlem noktasında güvenlik önlemleri artırılıyor.

TSK’nın, Astana’da üç garantör ülke Rusya, Türkiye ve İran’ın vardığı uzlaşı sonucu İdlib’i çevreleyen şekilde bölgede kurduğu 12 ayrı gözlem noktasının etrafları dev beton bloklarla çevreleniyor. TSK’nın Türkiye-Suriye sınırınına 88 kilometreyle en uzak noktada bulunan Hama kırsalındaki Tel es Savvan’da (Morik) kurulan 9 numaralı gözlem noktasında başlatılan beton blokla çevreleme işlemeninin diğer gözlem noktalarında da yapıldığı öğrenildi. TSK, 13 Ekim 2017’de Salva’da 1 numaralı gözlem noktasını kurarak İdlib çevresinde önlem almaya başlamıştı. TSK’nın diğer gözlem noktaları, Samaan Kalesi (Takle) Köyü, Akil Dağı, Tel Eys Köyü, Tel Tukan Köyü, Sırman Köyü, Anadan (Tel Tamura), Zeytinlik bölgesi, Morik, Raşidin bölgesi, Zaviye bölgesi ve Cisr eş Şuğur ilçesine bağlı İştabrak Köyü’nde bulunuyor.

ATEŞ DESTEK UNSURLARI

Rejim güçleri, İdlib çevresine yoğun askeri yığınak yaparken, aralarında Özgür Suriye Ordusu güçlerine bağlı grupların da olduğu muhalifleri bulundukları yerlerde mevziler kazıyor. Artan gerginlik nedeniyle İdlib’deki TSK unsurlarının bölgeden çekilmesinin söz konusu olmadığı, beton bloklarla çevrelenen gözlem noktalarında tank, Fırtına obüsü ve çok namlulu roketatarlar dahil olmak üzere güçlü ateş destek unsurları olduğu bildirildi. Askeri uzmanlar, rejim güçlerinin olası bir İdlib operasyonunun Türkiye sınırına 15-20 kilometre mesafedeki Cisr el Şugur ile Türkmen ve Kürt dağlarının bulunduğu Bayırbucak bölgelerini hedef alarak başlayabileceğini değerlendiriyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle