Gündem Haberleri

  İdilis’in büyük zaferi

  Hürriyet Haber
  21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsviçre'den Darıca Kuş Cenneti'ne ithal edilen 40 makak maymunundan oluşan grubun içinde yaşanan iktidar savaşı, ‘‘aşk, ihtiras ve cinayet’’ üçgenine oturdu.

  İsviçre'den türkiye'ye transferleri sırasında, lideri yanlışlıkla başka bir hayvanat bahçesine satılan makak maymunları arasında başlayan içsavaş, bir ay içinde iki maymunun öldürülmesine, ikisinin de yaralanmasına neden oldu. Liderliğini ilan eden güçlü dişi Petra'yı öldürerek iktidar dalına tüneyen erkek makak İdilis, bir ay içinde çeşitli entrikalar ve yeni bir cinayetle gücünü iyice pekiştirdi. İdilis'in en iyi meyvelere ve en güzel dişilere ‘‘arslan payı’’ olarak el koylasına itiraz eden en güçlü muhalif Tegun, bunu İdilis tarafından fena halde hırpalanarak ödedi.

  Darıca Kuş Cenneti'nde özel olarak yapılmış ve ‘‘Maymunistan’’ denen bölümde çıkan küçük çaplı savaşta Tegun'a yardımcı olmak isteyen Kessi ise, İdilis tarafından feci şekilde ısırılarak öldürüldü. Tegun, kafesteki en üst dallara kaçarak, yemek yeme hakkından bile feragat ederek canını zor kurtardı. Çenesinden 6 santimlik bir yara alan ve yemek yiyebilmek için kafesin alt bölümüne inemeyen Tegun'a, bakıcılar güçlükle yiyecek iletiyor.

  AŞK KOALİSYONU

  Bu arada Maymunistan'a ilginç bir koalisyon oluştu. İdilis tarafından öldürülen geçici lider Petra'nın sağ kolu dişi makak Maria, daha önce göğsünü yumruklayıp İdilis'e diş bilerken, zamanla güçlü rakibine aşık oldu. İdilis'in kurlarına ve komplimanlarına daha fazla direnemeyen güzel Maria, biraz da iktidar nimetlerinden gözleri kamaşarak yeni liderden hamile kaldı. Karşığında en güzel yiyeceklerden pay alma hakkına kavuştu.

  Böylece İdilis, bir rakip gruba şiddet ve kanla, diğer rakip gruba da aşk ve evlilik yoluyla hâkim olmuş durumda. Kopan yarım kuyruk ve yırtılan bir sağ kulağa mal olsa da İdilis, şimdi iktidarın ve rakiplerini tasfiye etmenin keyfini sürüyor. Kafese gelen huzur, diğer maymunları da rahatlattı.

  Darıca Kuş Cenneti'nin maymunlar bölümünde patlayan iktidar savaşı, aşk, ihtiras ve cinayet üçgeni çerçevesinde sürüyor. Bu arada darbeci lider İdilis, işlediği yeni bir siyasi cinayetle liderliğini pekiştirdi.

  HAMİLE KALDI

  Güzel dişi Maria, darbeci İdilis'in en büyük düşmanı ve rakibiydi. Fırsatını bulsa İdilis'i bir kaşık suda boğacaktı. Ama psikologların ‘‘Sevgiyle nefretin kaynağı aynıdır’’ tezleri doğru çıktı ve Maria, İdilis'in beklenmedik komplimanları karşısında fazla dayanamadı. Bir gün kendini İdilis'e teslim ederek hamile kaldı.

  İKTİDARINI PEKİŞTİRDİ

  İdilis, bir darbeyle Maymunistan'da iktidarı eline geçirmişti, ama pek huzurlu değildi. Düşmanları, hayli çoktu. Zeki makak, önce dişi rakibi Maria'yı aşk oyunlarıyla safdışı etti. Ardından da güçlü rakibi Tegun'u çıkan bir savaşta fena şekilde hırpaladı. İktidarını pekiştiren İdilis, şimdi biraz huzura kavuşmuş durumda.

  BOĞAZINDAN YARALI

  Muhalif Tegun, darbeci lider İdilis'le girdiği kanlı kavgada hezimete uğradı. Tegun, İdilis tarafından boğazından feci şekilde yaralandı.

  Uzmanlar ne diyor?

  Kuş Cenneti'nin uzmanları, Maria'nın İdilis'ten hamile kalmasını sevinçle karşıladıklarını belirterek şu bilgiyi verdiler: ‘‘Maria da güçlü bir gruba hükmediyordu. İdilis ile savaşması kaçınılmazdı. Rekabetin bu şekilde barışla sonuçlanması, bize rahat nefes aldırdı. Savaşı engellemek için maymunları 5'erli 8 gruba bölmeyi düşündük. Ancak bu kez her grupta liderlik savaşı çıkacak, belki 8 maymun daha ölecekti. Yaralandıklarında da çok daha yırtıcı oluyorlar. Tedaviye alamıyoruz. Alsak bile, bir süre kafesten ayrılanı sürü reddediyor. Şimdilik kafeste huzur sağlandı.’’

  Makaklar

  Güneydoğu Asya'da yaşayan uzun kuyruklu bir maymun türü olan mamaklar, hayvanbilimcilerin çok ilginç bulduğu bir canlı türü. Aynı insanlar gibi toplumsal davranışlar sergileyen makaklar kendi aralarında da alt türlere ayrılıyor. ‘‘Uaenderu‘‘ denen makaklar, Hindularca kutsal sayılıyor. En aşağı kırkar kişilik gruplar halinde yaşayan makaklar, geçtiğimiz aylarda Darıca Kuş Cenneti ve Hayvanat Bahçesi yetkililerince İsviçre'den ithal edildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı