GeriGündem İddianameleri yazılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İddianameleri yazılıyor

İddianameleri yazılıyor
refid:17790482 ilişkili resim dosyası

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün İstanbul Başsavcı vekilliğine atanmasının ardından 1,5 ay önce Ergenekon soruşturmalarını devralan özel yetkili Cumhuriyet Savcıları Cihan Kansız ve Ufuk Ermertcan, 1 yıldır devam eden eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da yer aldığı 8 şüpheli hakkındaki iddianame ile 2 aydır devam eden 7’si tutuklu 16 şüpheli hakkındaki Zirve Yayınevi Cinayeti soruşturması iddianamelerinin yazımına başladı.

Kansız ve Ermertcan’ın bu iki iddianamenin yazımının tamamlanmasının ardından gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın tutuklandığı odatv soruşturmasına ilişkin iddianameyi yazacaklar.

Avukatlar Ali Hadi Emre, Kudbettin Kaya, Tülay Bekar ve Mehmet Cengiz, Ergenekon davası sürecinde adli yargıyı etkilemek suçundan tutuklanmıştı. Örgüt üyesi olduğu iddiasıyla evi aranan ve hakkındaki gözaltı kararı sağlık gerekçesi ile kaldırılan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın ifadesi ise talimatla Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili tarafından alınmıştı. Üç dönem milletvekilliği yapan Seyfi Oktay’ın yemekli toplantı organize ederek Ergenekon davası sürecinde adli yargıyı etkilemek için neler yapılacağı yönünde konuştuğu iddia edilmişti.

Malatya’da 18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi’nde 1’i Alman 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili, Jandarma istihbaratında çalıştığını belirten gizli tanığın 24 Aralık 2010’da Ergenekon savcılarına ifade vermesinin ardından cinayetin Ergenekon bağlantısı mercek altına alınmıştı. Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da ismini veren gizli tanığın anlatımlarının ardından savcılığa posta yoluyla gönderilen bir CD’de ise cinayetin tüm ayrıntılarını anlatan bir ses kaydı bulunduğu iddia edilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle