GeriGündem İddianame bilmecesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İddianame bilmecesi

İddianame bilmecesi

15 Temmuz’da Hürriyet baskınına ilişkin dava dün başladı. Darbeciler, iddianamenin verilmediğini öne sürüp savunma yapmadı. Mahkeme, iddianamenin teslimine dair tebligat bulunduğunu belirterek, cezaevi yönetimine soruşturma başlattı.

HÜRRİYET’in de içinde olduğu Doğan Medya Center’ın darbe girişiminde basılarak, vatandaşlardan Vedat Barceğci’nin şehit edilmesine ilişkin dava dün İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu eski yüzbaşılar Süleyman Ahmet Kaya, Erdal Şeker, Mehmet Akif Arslan ile biri astsubay 14 tutuksuz sanık katıldı. Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, CNN TÜRK Genel Müdürü Erdoğan Aktaş ve Kanal D Haber Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar da müşteki olarak duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı kalabalık bir vatandaş grubu da izledi.

Sanıklardan Mehmet Akif Aslan, iddianamenin kendisine verilmediğini öne sürüp savunmasını gelecek celse yapacağını belirtti. Diğer sanıklar da aynı şekilde beyanda bulununca Mahkeme Başkanı, “Hiç böyle bir şikâyetle karşılaşmadım. Elimizdeki belgelere göre gönderilmemiş bir iddianame yok” dedi. Sanık avukatları da “Her cezaevinin bir yoğurt yiyişi var. Bazı cezaevi müdürü vermemiş olabilir” dedi. Mahkeme Heyeti, iddianamelerin teslim edildiğine dair tutanakların dosyada olduğunu belirterek, cezaevi yönetimine soruşturma başlattı. Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı, Doğan Medya Grubu, TBMM ile Murat Yetkin, Erdoğan Aktaş ve Süleyman Sarılar’ın müşteki olarak davaya katılmasına karar verildi.

İddianame bilmecesi

3’ER KEZ MÜEBBET TALEBİ

15 Temmuz’da Doğan Medya Center’a helikopterle gelen üçü yüzbaşı 17 asker, Hürriyet, CNN Türk ve Kanal D binalarına girerek yayını durdurmak istedi. Askerlere direnen vatandaşlardan Vedat Barceğci şehit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 19 darbeci hakkında 3’er kez müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Vedat Barceğci’yi öldüren Süleyman Ahmet Kaya’ya ayrıca kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

İddianame bilmecesi

‘ÖZGÜR BASIN, DEMOKRASİNİN TEMİNATI’

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin: O gece habercilik görevimizi yerine getirirken ve demokrasiye sahip çıkarken çalışan arkadaşlarımızı mağdur edenler burada yargılanıyor. Ülkeye, rejime, demokrasiye kast eden bir komplo ile karşı karşıyaydık; Hürriyet’e baskın da onun bir parçasıydı. Şimdi konular yargı karşısına geliyor. Bunların bir daha yaşanmaması için yalnızca mahkeme salonlarındaki hesaplaşma yeterli olmayabilir; siyasi hesaplaşma da mutlaka gerekiyor diye düşünüyorum.

CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş: O gece, ülkeye, demokrasiye yapılan bir darbe söz konusuydu. Biz de herkes gibi refleks verdik. Demokrasinin teminatlarından biri özgür basındır. Doğan Grubu olarak parlamenter sisteminin yanında olma bilinciyle hareket etmiştik.

Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar: Türkiye’yi ele geçirmeyi hedefleyen bu darbecilerin öncelikle özgür yayını ve özgür basını susturmaları gerekiyordu. Yayın bizim namusumuzdu. O binada çalışan tüm gazeteciler namuslarına sahip çıktılar. Hesap verilmesi gereken ve hesap sorulması gereken bir süreç.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle