Gündem Haberleri

  İddia: Kışladaki raporlar sır oldu

  Rifat BAŞARAN/ANKARA
  31.05.2017 - 23:46 | Son Güncelleme:

  MANİSA’da bir askerin yaşamını yitirdiği, 1000’den fazla askerin de hastanelik olduğu olayla ilgili CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer dikkat çekici bir iddiada bulundu.

  Biçer, askere verilen pişmemiş hindi etinde ve hastalanan askerlerin tahlil örneklerinde aynı bakteri (salmonella) görüldüğü halde sonuçların ailelere verilmediği ve gizlilik kararı alındığını öne sürdü. Biçer şunları söyledi:

  GİZLİLİK KARARI İDDİASI
  “Olayın çiğ hindi eti olduğu artık kesin. Askerlerin tahlil sonuçlarında bakteri üremesi saptandı. Benim elimde o tahlil sonuçlarından bir tane var ama gayrıresmi olarak var. Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nden dün sabah (önceki gün) hasta yakınları çağrılarak, üreyen tahlil sonuçlarının verileceği bildirildi. Ancak ardından Sağlık Bakanlığı tarafından gizlilik kararı getirildiği söylendi. Hastanelerin pataloji sonuçlarını yayınlayan sistem var. Kimlik numarası ile hastaların kayıtlarını görüyorsunuz ama bu hastaların kültür sonuçları ‘sistemde bulunmamaktadır’ diye yanıt geliyor. Bu vakalarla ilgili resmi olmayan bir gizlilik kararı getirilmiş. O evrak çok önemli. Çünkü hastalığın yenen gıdadan olduğunu kanıtlayan suç delili. Firmanın bu konuda suç işleyen unsur olduğu net. Hindi etinin kendinden alınan numuneden de salmonella üredi. Derhal soruşturma açılmalı. Bu yapılmadığı gibi olayın üstü kapatılıyor.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı