GeriGündem İdari dava nedir? İdari dava nerede açılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdari dava nedir? İdari dava nerede açılır?

İdari dava nedir? İdari dava nerede açılır?

İdari davanın ne olduğu ve nasıl açıldığı yaşadıkları hukuksal problemler nedeniyle yasal yollarla hak talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar tarafından internet üzerinden araştırılıyor. Peki, idari dava nedir? İdari dava nerede açılır? İşte, Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi'nden (UYAP) alınan resmi bilgiler ışığında bu soruların yanıtları...

İdari dava; Devlet kurumları tarafından yapılan işlere karşı dava açılması demektir. Bu yolla açılan davalarda idari eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğu denetlenir, yerindeliği denetlenmez. İdari davalar idare mahkemesinde, vergi mahkemesinde veya Danıştay’da açılır.

İDARİ DAVA NEREDE AÇILIR? DAVA DİLEKÇESİ NEREYE VERİLİR?

Dava konusu olan idari işlemin yapıldığı yerdeki mahkemede açılır (Özel kanunlarla yetki verilen durumlarda farklılıklar olabilir.

Bulunduğunuz yerde idare ve vergi mahkemesi varsa doğrudan mahkemeye giderek elden teslim etmelisiniz. Dava harcı ve posta gideri alınacağını hesap ederek hazırlıklı gidiniz. Önceden mahkemeye başvurup harç ve posta giderinin ne kadar tutacağını öğrenmeniz yararlı olacaktır.

İDARİ DAVA HANGİ İŞLERE KARŞI AÇILIR?

İdarenin hukuka aykırı olarak gerçekleştirdiği iş ve işlemlerin iptali ve uğranılan zararın tazmini için açılır. Dava açılması için ilgili işin idare (bir kamu kurumu) tarafından yapılmış olması gerekir. Ayrıca bu işlemin kesin olarak tamamlanmış olması gerekir. Eğer idari işlem devam ediyorsa, başka bir makamın onayına ihtiyaç varsa veya verilen karara karşı başvuru yaparak kararın değiştirilmesini talep etmek imkanı varsa o işlem kesin olarak tamamlanmamış demektir. Önce idari yolların tamamının bitirilmesi gerekir. İdari eylemlerden hakkınız ihlal edilmiş ise idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka suretle öğrendiğiniz tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarınızın yerine getirilmesini istemeniz gerekir.

NE KADAR SÜREDE AÇILIR?

İdare tarafından size yazılı bildirim (tebligat) yapılmasını takiben vergi mahkemelerinde 30, idare mahkemelerinde veya Danıştay’da 60 gün içerisinde dava açmanız gerekir. Bu süreler dışında özel kanunlarda düzenlenen dava açma süreleri de vardır.

İDARİ DAVALAR HAKKINDA DİĞER DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN


Yorumları Göster
Yorumları Gizle