GeriGündem "İdamlık satanist" yeni hayatına alışmaya çalışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"İdamlık satanist" yeni hayatına alışmaya çalışıyor

"İdamlık satanist" yeni hayatına alışmaya çalışıyor
refid:18543853 ilişkili resim dosyası

Birçok mahkum özgürlüğüne kavuşmak için haftaları ya da ayları sayar. Tüm dünya tarafından "satanist katil" olarak tanınan ve hayatının yarısını idam edilmeyi bekleyerek geçiren Damien Echols içinse her şey bir anda olup bitiverdi.

Echols'ın üç izci çocuğun vahşi öldürülmesiyle ilgili olarak suçsuzluğunu ispatlamak için verdiği yaklaşık 20 yıllık mücadele beklenmedik bir anlaşmayla sonlandı.

Batı Memphis Üçlüsü olarak bilinen, Echols ile beraberindeki Jason Baldwin ve Jessie Misskelley geçtiğimiz Cuma günü cezalarının düşürülmesi karşılığında suçlarını kabul ettiler ve cezaevinde kaldıkları 18 sene göz önünde bulundurularak serbest bırakıldılar.

Ancak masum olduklarını halen kanıtlayamayan üçlünün bu doğrultudaki savaşı sürüyor.

DÜNYA ONLARI "SATANİST KATİLLER" OLARAK TANIMIŞTI / FOTO GALERİ

YENİ HAYATINA ALIŞMAYA ÇALIŞIYOR

Bir dönem infaz gününe sadece 3 hafta kadar uzak olan Echols şimdi cezaevi dışındaki yaşamı tekrar öğreniyor.

Batı Memphis’te 1993 yılında üç çocuğun cansız bedenlerinin bulunduğu nehrin yakınlarındaki lüks bir otelin lobisinde konuşan Echols, “Bütün günümü ve neredeyse tüm geceyi iPhone benzeri şeylerin nasıl kullanıldığını anlamaya çalışarak geçirdim” dedi.

Echols, “Bir dakika Yargıç (David) Laser ile ilgili bir şeye bakıyorum. Bir sonraki dakika ekranda porno siteleri çıkıyor” diye konuştu.

Üç zanlı arasında idama çarptırılan tek mahkum olan Echols, zaman içinde Batı Memphis Üçlüsü’nün yıldızı haline geldi.

Echols, Cuma gecesini otelin terasında taraftarlarıyla birlikte geçirdi. Echols’ın taraftarları arasında Pearl Jam grubunun solisti Eddie Vedder ve Dixie Chicks’ten Natalie Maines de vardı.

İçkiler su gibi tüketildi. Ve bol bol kucaklaşıldı. Özellikle de 18 yıl boyunca çok fazla fiziksel kontakta bulunmayan bir adam için bu önemliydi.

KARAR HERKESİ MUTLU ETMEDİ

Ancak Echols’ın özgürlüğü herkesin hoşuna gitmedi. Öldürülen çocuklar Michael Moore, Steve Branch ve Christopher Byers’ın bazı akrabaları Batı Memphis Üçlüsü’nün hala suçlu olduğuna inanıyor.

Sekiz yaşındaki çocuklar Mayıs 1993’te elleri ve ayakları bağlanmış, çıplak bir halde bulundu. İkisi bir drenaj hendeğinde boğulmuştu. Diğeriyse kan kaybından ölmüştü. Olayı araştıran polis, sürekli siyah renkli elbiseler giyip, heavy metal dinleyen ve sorunlu bir genç olan 18 yaşındaki Echols’a odaklandı. Echols’ın, çocukların kaybolduğu gece üzerinde çamur olduğu bilgisine ulaşıldı.

Echols’ın arkadaşlarından 17 yaşındaki Misskelley, 12 saatlik polis sorgusunun ardından cinayetleri Echols ve o dönem 16 yaşında olan Baldwin’le işlediklerini söyledi. Tecavüz ettikleri çocukları daha sonra vahşice öldürdüklerini söyleyen Misskelley, daha sonra bu ifadesinden döndü ancak üçlü mahkumiyetten kurtulamadı. Üstelik yapılan otopside çocukların cinsel saldırıya uğramadığı ortaya çıkmıştı.

Miskelley, ömür boyu hapis artı 40 yıl, Baldwin şartlı tahliye olmaksızın müebbet hapis, Echols ise idama mahkum edildi.

Geçtiğimiz sonbahar, Arkansas Temyiz Mahkemesi, Batı Memphis Üçlüsü için yeni bir duruşma isteyerek, yargıçtan jürinin görevini kötüye kullandığı iddialarını ve yeni DNA biliminin davanın sonucunu değiştirip değiştiremeyeceği konusunu değerlendirmesini talep etti. Sonra aniden sanıklarla savcılar uzlaştı.

MASUMİYETLERİNİ KANITLAMAKTA KARARLILAR

Bu eşine az rastlanır nitelikteki hukuki manevra, Batı Memphis Üçlüsü’nün masum oldukları iddiasını sürdürmelerine izin veriyordu. Ancak sabıka kayıtlarında halen cinayet suçu gözüktüğü için, üçlünün destekçileri çocukların katillerinin bir an önce bulunmasını istiyor.

Bu amaçla para toplanması için oluşturulan grubun kurucuları, milyonlarca dolar tutması beklenen DNA testlerinin bedelini karşılamaya hazır olduklarını ifade ediyor.

Grubun kurucu üyelerinden Peck, "Gerçek katil veya katiller hapse girmeden bu iş bitmeyecek” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle