Gündem Haberleri

  İdamdan beraate

  Mustafa ÖZDABAK-Mutlu KOSER/İSTANBUL
  09.11.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Kumarhaneler Kralı Ömer Lütfü Topal cinayeti davası sonuçlandı. Aralarında özel timcilerin de bulunduğu, idamla yargılanan 8 sanık delil yetersizliğinden beraat etti.

  Kumarhaneler Kralı Ömer Lütfü Topal cinayeti, aralarında özel timci Ayhan Çarkın, Sami Hoştan ve Haluk Kırcı'nın da bulunduğu sekiz sanık hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verilince, faili meçhuller listesine girdi. 5 yıl 3 ay 10 gün önce işlenen cinayetin 13 dakika süren son duruşmasından çıkarken, sanıklar birbirlerine sarılarak, mahkemenin kararını kutladılar.

  Bizden kurtuluyorsunuz

  Sanıklar, Beyoğlu Adliyesi'nde dün 15.00'te başlayan duruşmaya, öğle saatlerinden itibaren ayrı ayrı geldiler. Duruşma öncesi çay ve sigara içerek sohbet ettiler. Sanıklardan Sami Hoştan basın mensuplarına ‘‘Bugün son duruşmaya giriyoruz. Siz bizden kurtuluyorsunuz bizde sizden kurtuluyoruz’’ dedi. Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, 28 Temmuz 1996 tarihinde, Ömer Lütfü Topal'ı tasarlayarak öldürmek, bu suça iştirak etmekten idam istemiyle tutuksuz yargılanan Ayhan Çarkın, Sami Hoştan, Ali Fevzi Bir, Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Mustafa Altunok ve avukatları katıldı. Başka suçtan tutuklu bulunan Haluk Kırcı ve sigortacı Serdar Özdağ ise mahkemeye gelmediler. Mahkemede son sözleri sorulan sanıklar, beraat istediler. Mahkeme Başkanı İskender Tepebaşılı, sanıkların üzerine atılı suçu işlediklerine dair yeterli deliller ele geçirilemediğinden oybirliği ile beraatlerine karar verildiğini açıkladı. Cinayetten sonra emanete alınan şarjör, çekirdek ve mermilerin suç delili kabul edilerek muhafaza edilmesi ve esas failler hakkında hüküm kesinleştiğinde gereğinin yapılması için savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

  Beraati biliyorduk

  Duruşma çıkışında Sami Hoştan suçsuz olduklarını söyleyerek, ‘‘Beraat edeceğimizi biliyorduk. Ankara'daki savcının kararını da beklemek gerekiyor. Bu olayı Susurluk olayı ile anmak doğru değil’’ dedi. Kararı sevinçle karşılayan Ayhan Çarkın, avukatı Yadigar Gürbüz'le adliyeden kol kola çıktı.

  Tek delil cep telefonu trafiği

  BEYOĞLU Cumhuriyet Savcısı Eren Gönen’in hazırladığı iddianamede, tutuklu sanıklar Ayhan Çarkın, Sami Hoştan, Ali Fevzi Bir, Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Mustafa Altunok, Haluk Kırcı ile sigortacı Serdar Özdağ'ın ‘‘Taammüden adam öldürmek ve cinayete katılmak’’ suçundan idamları istendi. İddianamede sanıklar arasındaki cep telefonu görüşmelerine çok detaylı bir şekilde yer verildi. Olayın tanıklarının saldırganların kaçarken cep telefonu ile görüştüklerini bildirmeleri üzerine yapılan araştırma bu yönde derinleştirildi.

  Çatlı'yla cep'ten görüşmeler

  Olayda kullanılan Kalaşnikof şarjöründe parmak izi tespit edilen Abdullah Çatlı'nın, Kozyatağı, Beylerbeyi, Levent, Okmeydanı ve Laleli’de hareket halinde olduğu belirlend. Çatlı’nın araç içinden Oğuz Yorulmaz, Ercan Ersoy ve Ali Fevzi Bir'i birer kez aradığı, aynı sürede Serdar Özdağ tarafından iki kez, Oğuz Yorulmaz tarafından 3 kez, Ercan Ersoy tarafından bir kez, Ali Fevzi Bir tarafından 3 kez arandığı ifade edildi.

  Adım adım Topal cinayeti

  28 Temmuz 1996: Topal'ın öldürülmesinden sonra, iki Kalaşnikof ile yedek şarjör, eldivenler ve çalıntı otomobil bulundu.

  29 Ağustos 1996: Üç özel timci, Özel Harekát Daire Başkanı İbrahim Şahin tarafından Ankara'ya götürüldü.

  14 Kasım 1996: Özel timcilerin, aşiret lideri DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak'ın korumaları olduğu iddia edildi.

  20 Kasım 1996: Ayhan Çarkın, Oğuz Yorulmaz, Ercan Ersoy ile Bucak'ın diğer korumaları, DGM'de ifade verdiler.

  7 Aralık 1996: Cinayeti, Abdullah Çatlı'nın planladığı ve operasyonu Dolmabahçe'den cep telefonuyla yönettiği iddia edildi.

  13 Aralık 1996: Olayda kullanılan Kalaşnikof şarjöründeki koli bandında, Abdullah Çatlı'nın parmak izi bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı