Gündem Haberleri

  İdam tartışmaları alevlendi

  Hürriyet Planet
  31.07.2012 - 11:06 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Colorado eyaletinde savcılar, Batman serisinin son filminin ilk gösterimi sırasında seyircilerin üzerine ateş açarak 12 kişiyi öldüren, 58 kişiyi de yaralayan James Holmes'u, 24 kez cinayet ve 116 kez cinayete teşebbüsle suçladı. Savcılar, Holmes için idam cezası isteyip istemeyeceklerine önümüzdeki haftalarda karar verecek.

  Duruşması başlayan 24 yaşındaki Holmes, öldürdüğü her kurban için ikişer kez birinci derecen cinayet, yaraladığı 58 kişi içinse ikişer kez cinayete teşebbüsle suçlandı. Holmes'a, aynı zamanda patlayıcı  bulundurmak suçlaması da yöneltildi.

  Yargıç William Sylvester, Holmes'un adil yargılanma hakkını ihlal edebileceği gerekçesiyle mahkeme salonuna kamera ve fotoğraf makinesi sokulmasını yasakladı.

  Sylvester, aynı zamanda Colodaro Denver Üniversitesi yetkililerinin Holmes'un okulda geçirdiği dönemle ilgili basına bilgi vermesine de yasak koydu.

  Önceki duruşmada avukatları, doktora öğrencisi Holmes'un üniversitedeki bir psikiyatrist ile görüştüğünü ileri sürmüştü.

  İDAM EDİLEBİLİR/images/100/0x0/55eb2e3ef018fbb8f8b09078
        
  Savcılar, Holmes için idam cezası isteyip istemeyeceklerine dair karar vermelerinin haftalar alabileceğini belirtti. Colorado'da 1976'dan beri uygulanan idam cezası en son 1997'de infaz edildi.

  Colorado eyaleti yasalarına göre, doğru ile yanlışı birbirinden ayıramayacak kadar akıl hastası olan sanıklar, eylemlerinden sorumlu tutulmuyor. Ancak yasa, bu tür akıl hastalıklarının öfke, intikam, nefret ve benzeri duygulardan kaynaklanan eylemlerle karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

  Avukatlarının önce Holmes'un cezai ehliyetinin olmadığını ileri süreceğini ifade eden uzmanlar, Holmes'un suçlu bulunması durumunda ise avukatların olası bir idam cezasını önlemek için müvekkillerinin hasta olduğu iddiasını kullanabileceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı