Gündem Haberleri

  İdam kalkmalı

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  76 yaşında

  Başbakanlık'ta 76'ncı yaşını kutlayan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmemesine idam cezasının neden olduğunu söyledi. İdam cezasının kalkmasını istediklerini belirten Ecevit, ‘‘O ceza kalkmadıkça AB'ye üye de olamayız’’ dedi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Belçika'da yakalanan Sabancı cinayeti faillerinden Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmemesine yasalardaki idam cezasının neden olduğunu belirterek, idam cezasının kalkması gerektiğini söyledi. Başbakanlık'ta 76'ncı yaşgününü kutlayan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, Fehriye Erdal'ın iade edilmemesiyle ilgili bir soruya ‘‘Beni de en çok düşündüren konu bu. Biz öteden beri idam cezasının kalkmasını istiyoruz. O ceza kalkmadıkça AB'ye üye de olamayız. Ben 57'nci hükümetin bu konuda gerekeni yapacağına inanıyorum’’ yanıtını verdi. Ecevit, MHP'nin idama ilişkin tavrının sorun yaratmayacağını belirtti. Bir gazetecinin faili meçhul cinayetler konusunda kafalarda bazı soru işaretleri belirdiğini, kanıtların yanlış çıktığını anımsatması üzerine Ecevit, ‘‘Bence o kuşkular yersiz, çünkü Beykoz olaylarının üzerinden birkaç ay ancak geçti. Üstüste birçok olay çözüldü, çok kısa sürede, şimdiden pekçok faili meçhul cinayetler çözüldü, o bakımdan sabırsızlanmak için vakit çok erken’’ diye konuştu.

  DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM

  28 Mayıs 1925 yılında doğan Başbakan Bülent Ecevit dün 76, 28 Mayıs 1999'da kurulan 57'nci hükümet ise 2'nci yaşına girdi. Resmi Konut’ta uzun masa etrafında bir çiçek ve çilekli bir pastayla kendisini karşılayan gazetecilere, ‘‘Değerli meslektaşlarım’’ diye hitap eden Ecevit, ‘‘Size meslektaşlarım diyorum. Bildiğiniz gibi benim asıl mesleğim gazeteciliktir. En sevdiğim meslek gazeteciliktir. Bu hatırlamanız ve iyi dilekleriniz için sizlere çok teşekkür ederim’’ dedi. ‘‘Sizlerle çok iyi ilişkilerde bulunduk. Beni üzen davranışlarınız olmadı. Sizlerin yağmurda, karda çalışmasından üzüntü duyardım. Onu da birlikte çözüme kavuşturduk sanırım’’ diye konuşan Ecevit, Türk gazeteciliğinde gelinen noktayı da şöyle anlattı: ‘‘Türk gazeteciliğinde son yıllarda büyük atılımlar olduğuna inanıyorum. Benim gençliğimde gazeteci olarak eksikliğini duyduğum şeylerden biri dış politika ve ekonomiye yeterince yer ayrılmamasıydı. Son yıllarda bu eksiklik aşıldı.’’

  Pastasını düşürdük

  Demokratik Sol Parti Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, 76. yaşını gazeteciler ile birlikte kutladı. Başbakan Ecevit, gazetecilerin kendisine getirdiği pastayı Resmi Konut'ta keserek, onlarla sohbet etti. Başbakan Ecevit, eşi Rahşan Hanım'ın bir hediyesinin olup olmadığı sorusuna, ‘‘Hayır. Doğum günlerimizi hatırlamayız bile genellikle. Bunu sizin sayenizde hatırladık. Her gün sevgimiz birbirimize en büyük hediyemizdir’’ dedi. Gazetecilerin Başbakan Bülent Ecevit için aldığı pasta, Resmi Konut'un önünde korumalar tarafından incelenmek istenirken yere düştü. Bunun üzerine hemen yeni bir pasta getirildi. Eşiyle birlikte yıldönümlerini kutlamak gibi bir adetten yoksun olduklarını kaydeden Ecevit acemiliğini pasta kesişinde de dile getirdi. ‘‘Ben bu işi pek başaramam. Eşim gelseydi daha iyi yapardı’’ diyen Ecevit, pastayı kestikten sonraki memnuniyetini ise ‘‘Neyse arızasız yapabildim galiba’’ sözleriyle anlattı. Bu sözleriyle gülüşmelere neden olan Ecevit, mumu üflerken ise ‘‘Türk ulusunun özgürlük ve sosyal adalet içinde gelişmesi’’ dileğinde bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı