Gündem Haberleri

  İçtüzük sitemi

  Turan YILMAZ / ANKARA
  08.06.2017 - 23:41 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemine uyumlu Meclis İçtüzüğü değişikliği için düğmeye basıldı.

  TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın çağrısıyla dün AK Parti, CHP, HDP ve MHP Grup başkanvekilleri bir araya geldi. Kahraman’ın, “Toplantıya grup başkanlarını davet ettim ama partiler öyle uygun gördüler” sözleri de toplantıdaki temsil düzeyine sitem olarak yorumlandı.

  CHP VE HDP’DEN İTİRAZ
  Toplantıda, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, meşru kabul etmedikleri anayasa değişikliğine ilişkin uyum düzenlemelerine katkı vermelerinin sözkonusu olamayacağını belirtti. Gök, “Muhalefetin sesinin, denetimin daha çok artacağı, iktidarın daha fazla denetlenebileceği bir içtüzük değişikliğinden yanayız” dedi. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da “Ülkenin yarısının neredeyse terörist ilan edildiği, OHAL ile yönetildiğimiz bir durumda bizim önceliklerimiz vekillerimizin ve ülkenin serbest kalmasıdır. İçtüzük konuşmak fanteziden öte bir şey değildir” diye konuştu. Kahraman da “Anlaşılan o ki partiler kendi içtüzük tekliflerini getirecekler” diyerek bir komisyon oluşumuna gidilmeyeceğini bildirdi. Elitaş, toplantının ardından, “İçtüzük çalışmasına başlıyoruz” dedi. CHP ve HDP’nin katılması beklenmeyen bu çalışmada AK Parti ile MHP arasında bir ortaklığın olabileceği de belirtiliyor.

  KAHRAMAN'A MEKTUP
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Kahraman’a yazığı mektupta, içtüzük değişikliğine ilişkin davetine katılmama gerekçesini açıklarken, “Bu ortamda öncelikli sorun OHAL’in kaldırılma ve Meclis’in itibarının iadesidir” dedi.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı