Gündem Haberleri

  İçtüzük korsanlığı

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küskünler, FP'li Meclis Başkanvekili Hatipoğlu'nun ‘‘içtüzük korsanlığı’’yla seçimlerin iptalini isteyen önergenin müzakeresinin başladığını tutanaklara geçirtmeyi başardı.

  Fazilet Partisi, Necmettin Erbakan'ın siyasi yasaktan kurtarmak için dün Meclis'te, DTP ve küskünlerin işbirliği ile benzeri görülmemiş bir fırsatçılık örneği sergiledi.

  Genel Kurul'un dünkü oturumunu yöneten FP'li Meclis Başkanvekili Yasin Hatipoğlu, ‘seçimlerin iptali’ ile ilgili öneriyi Meclis İçtüzüğü'ne aykırı bir şekilde oylatmaya kalkınca kavgalı bir oturuma neden oldu.

  TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in de ‘‘Seçim iptali ile ilgili önerge, Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeden Genel Kurul'da oylanamaz’’ uyarısı da çözüm getirmedi. FP'li Hatipoğlu, ‘‘Ben yaptım oldu’’ anlayışı ile bildiği gibi davranınca, Meclis ilginç görüntülere ve tartışmalara sahne oldu.

  YOKLAMA BİLE YAPMADI

  Genel Kurul dün FP'li Meclis Başkanvekili Yasin Hatipoğlu'nun başkanlığında toplandı. ANAP Grup Başkanvekili Ülkü Güney'in itirazına rağmen, Hatipoğlu yoklama yapmadan birleşimi açtı. Hatipoğlu derhal DTP grup önerisini okudu ve işleme koyacağını açıkladı. Bunun üzerine DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven ile Mehmet Gözlükaya, DYP'li Meclis Başkanvekili Kamer Genç itiraz etti.

  İtirazlara Başkanlık Divanı'nda o sırada görev yapan ANAP'li Divan Katibi Ali Günaydın da katıldı. Hatipoğlu, usul tartışması açacağını ilan edince, bu kez ANAP, DYP ve DSP grup başkanvekilleri kürsüye gelerek, Hatipoğlu'nun etrafını sardılar.

  MECLİS'TE REZALET

  Hatipoğlu, ‘‘Genel Kurul'un hakemliğine razı değil misiniz?’’ diye usul tartışmasında ısrar ederken, iktidar milletvekillerinin basına birgün önce yaptığı, ‘‘Böyle bir işlemi uygulamaya koymam, Anayasa Komisyonu'na sevkederim’’ açıklamasını hatırlattılar. Bunun üzerine Hatipoğlu, ‘‘Basının neler yazdığı hepimizce malum’’ diyerek olayı geçiştirmeye çalıştı.

  KARGAŞA BİTMEK BİLMEDİ

  DTP'li Ferit Bora, iktidar grubu yöneticilerine, ‘‘Oturun yerinize’’ diye bağırırken, DTP'li Mahmut Yılbaş'ın, DSP'li Erdoğan Toprak'a, ‘‘Sen karışma, mahvederim’’ diye bağırdığı duyuldu. Bunun üzerine, iki üye birbirlerinin üzerine yürüdü. DSP'li Ali Ilıksoy ile DTP'li Mahmut Yılbaş ve Halil Cin birbirlerine girdiler. Bu arada DSP'li Tahsin Boray Baycık ile DTP'li Hamdi Üçpınarlar birbirlerinin üzerine yürüdü. Genel Kurul Salonu tam anlamıyla bir çatışma alanına dönüşmek üzereyken, Hatipoğlu oturuma 15 dakika ara verdi.

  HATİPOĞLU'NUN OYUNU

  Hatipoğlu, seçimlerin ertelenmesine ilişkin müzakerelere geçtiğini ilan ettiği sırada ANAP'lı Cumhur Ersümer, itirazda bulundu.

  Bunun üzerine, DSP, ANAP ve DYP milletvekilleri bir kez daha başkanvekilinin etrafını sarıp, kürsü önünde protestolarını sürdürünce, Hatipoğlu birleşimi kapattı.

  Ancak Hatipoğlu, önergenin müzakeresinin başladığını tutanakalra geçirdi böylece önergenin bugün ‘İçtüzüğe aykırı’ diyerek ortadan kaldırılmasının önünü tıkamaya çalıştı.

  Meclis'te rezalet

  Meclis Başkanvekili Hatipoğlu, tartışmalı oturuma 15 dakika ara vermesine rağmen Genel Kurul, bir saat sonra toplanabildi.

  Hatipoğlu yine usul tartışması açacağını söyleyince, iktidar milletvekilleri çok daha büyük bir yoğunlukla kürsü önüne yığıldı. Bu sırada izdihamdan DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, merdivenlerden yuvarlanarak ezilme tehlikesi geçirdi. DYP'li Tahsin Irmak ve İbrahim Yazıcı ise Hatipoğlu'nu tehdit etti. Hatipoğlu bunun üzerine ‘‘Terbiyenizi takının’’ dedi ve ikinci kez ara verdi. Aradan sonra seçim isteyen milletvekilleri yeniden kürsünün önünde toplanınca, FP ve küskün milletvekilleri de bodyguard gibi Hatipoğlu'nun önünde ellerini birbirine bağlayıp koruma kalkanı oluşturdu. Bu sırada salonda bağrışmalar, küfürleşme ve yumruklaşmalar başladı.

  FP’den sıkı koruma

  Seçimin yapılmasını isteyen milletvekillerinin sürekli kürsüye yürümeleri üzerine, FP milletvekilleri Hatipoğlu'nun önünde ‘bodyguard’ görünümünde koruma kalkanı oluşturdu. Hatipoğlu da usulsüz davrandığına ilişkin bütün uyaraları duymazdan gelip işine geldiği gibi Meclis'i yönetmeye kalktı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı