Gündem Haberleri

  İçtüzük değişiklik teklifi Meclis'te

   ANKARA
  08.07.2017 - 00:23 | Son Güncelleme:

  18 maddeden oluşan “TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ortak teklife göre, milletvekilleri ant içerek göreve başlayacak, ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

  Genel Kurul’da gündem oluşturmak için grup önerisi veren parti adına 5 dakika, diğer parti sözcülerine de 3’er dakika konuşabilecek. İçtüzükte belirlenen süre içerisinde komisyonda gündeme alınmayan tasarı ve tekliflerin, hükümetin veya teklif sahibinin gündeme alınmasıyla ilgili talebine ilişkin de düzenleme yapılıyor. Bu kapsamdaki doğrudan gündeme alma önerisinin üzerine komisyon, hükümet ve teklif sahibi 5 dakika söz alabilecek.

  Genel Kurul’da küfür eden, pankart açan milletvekillerine para cezası verilecek. Fiili saldırıda bulunmak ve TBMM Genel Kuruluna silahlı girmek Meclis’ten geçici çıkarma cezası gerekçeleri arasında. Meclis’ten çıkarma cezasına uğrayan bir milletvekili kürsüden açıkça af dilerse, izleyen birleşimden itibaren Meclis’e girebilecek. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı