Gündem Haberleri

  İçişleri Bakanı: Geçimli'de atılan mermiyle Ankara'da yazılanın farkı yok

  AA
  07.08.2012 - 14:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Ülkenin olağanüstü gündemi sadece çatışma alanı ile ilgili değildir, bu çatışma İstanbul'da kalemle devam ediyor, İstanbul'da kitapla devam ediyor. Geçimli'de atılan havan mermisiyle burada, Ankara'da yazılan yazıların bir farkı yoktur” dedi.

  Bakan Şahin, Marmara Yöneticiler Federasyonu'nun (MAYFED) Grand Cevahir Otel'de düzenlediği iftara katıldı.
  Burada konuşan Şahin, terör örgütünün belli tarihlerde saldırılar gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, “Şemdinli'de ne oluyor?' sorusunun gerçekleştiği alanda 1 gündür farklı bir temas söz konusu. Örgüt 2011 yılını final yılı ilan etmişti, Kuzey Afrika'da söz edilen bahar havasını isteyenler vardı. Bunu başaramamanın sıkıntısı var onlarda” dedi.

  'Kimin kime kurşun attığı bilinmeyecekti'

  Nevruz'da gösterilere izin verilmemesinin nedenini de açıklayan Şahin, izinsiz gösterilerde 60-70 bin kişinin toplandığını, eğer buna izin verilseydi, bu rakamın 500 bini bulacağını belirterek, “Kimin kime kurşun attığı bilinmeyecekti” dedi.

  PKK'nın daha sonra Öcalan'ın doğum günü olan 4 Nisan'da da eylemler planladığını söyleyen Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün ve 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın da provokasyon için kullandığını ifade etti. 5-6-7 Temmuz'da Laliş Yaylası'nda “Koyun Kırpma Şenliği” adı altında yapılan şenliklerde de PKK'nın

  İSMET BERKAN, ŞAHİN'İN SÖZLERİNİ YORUMLADI
  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i ciddiye almayı bırakalı çok oluyor. Kendisi tarih öncesinden gelmiş ve aslında hala orada yaşayan bir siyasetçi. Hala gazete haberiyle, makalesiyle, kitapla suç işleneceğine inanıyor. Ama maalesef Şahin bu konuda yalnız değil. Başbakan da aynı şeye inanıyor, kendisi de bir ifade özgürlüğü mağduru olduğu halde. Mahkemelerimiz de buna inanıyor. Yasalarımız da bunu destekliyor. İfade özgürlüğünü içine sindirememek, bırakın içe sindirmeyi, bu özgürlüğün bir temel insan hakkı olduğunu inkar etmek, sadece İdris Naim Şahin’e özgü değil anlayacağınız.

  dağ yapılanmasına insan kaynağı sağladığını anlattı. Şahin, bu tür organizasyonlara izin verilmediğini ve verilmeyeceğini dile getirdi.

  'Mermiyle Ankara'da yazılanın bir farkı yok'

  BDP'yi “kukla siyasi parti” olarak niteleyen Bakan Şahin, “Ülkenin olağanüstü gündemi sadece çatışma alanı ile ilgili değildir, bu çatışma İstanbul'da kalemle devam ediyor, İstanbul'da kitapla devam ediyor. Geçimli'de atılan havan mermisiyle burada, Ankara'da yazılan yazıların bir farkı yoktur” diye konuştu.
  Bütün sorunlara rağmen karamsarlığa ve çözümsüzlüğe kapılmadığını söyleyen Şahin, “Bunlar bizi sorumluluğa yöneltiyor” dedi.

  “Ben de diyorum ki, 'İnsaf yahu insaf”

  “Terör örgütünün iş bölümü yok. Bu ülkede alan, sorumluluk alanı ayrımı doğru değildir. 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır' anlayışını yerleştirmeye çalışıyoruz” diyen Şahin, kendisine yapılan eleştirilerin haksız olduğunu, eleştirilerin en yoğun anında kendisi hakkında “Edep yahu” diye gazete manşeti atıldığını söyledi.

  Şahin, “Bana, 'edep yahu' diyenler Geçimli saldırısında ne yazdılar, ne dediler merak ediyorum. O zaman ben de diyorum ki 'İnsaf yahu insaf'. Kılın kıpırdamıyorsa sana zavallı desem kopyacılık olur. İnsaf diyorum” şeklinde konuştu.

  KCK davalarına da değinen Şahin, “KCK hafife alınacak bir yapı değildir. 'Sivil, düşünsel, siyasi yapılanmadır' diye geçiştirilecek bir yapı değildir. Herkes tek başına devlet mi olur, köle mi olur onu bilemeyiz. Bu ülkede KCK'ya karşı yapılan devletin çalışmasıdır, benim şahsımın çalışması değildir. Yargı ve güvenlik güçlerinin ortak çalışmasıdır” dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı