Gündem Haberleri

  İçine tükürülen heykelin dönüşü

  Umut ERDEM/ANKARA
  22.03.2005 - 01:45 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Böyle sanatın içine tükürürüm’ diyerek kaldırdığı heykel, 11 yıl sonra yargı kararıyla yerine dikildi.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 1994 yılında müstehcen bularak Altınpark’tan kaldırttığı ve ‘Böyle sanatın içine tükürürüm’ diyerek büyük tepki çektiği heykel, açılan davanın ardından 11 yıl sonra yeniden yerine dikildi.

  HEYKELTRAŞ Mehmet Aksoy’un ‘Periler Ülkesinde’ adını taşıyan yapıtı için uzun yıllar boyunca Gökçek’e karşı verdiği hukuk mücadelesini, Ankara 6.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı kararla kazandı. Mahkeme, heykele söylediği sözler ve heykelin zarar görmesi nedeniyle Gökçek’e, manevi 250 milyon, maddi olarak ise 1 milyon TL tazminat cezası verdi. Büyükşehir Belediyesi ise heykel üzerinde yaptığı tahribat nedeniyle manevi 250 milyon, maddi 2 milyar TL tazminat cezasına çarptırıldı. 23 Ekim 1997 tarihinde alınan kararı Yargıtay, 17 Kasım 1998 tarihinde onadı.

  Aksoy, eserin, yerine sessiz sedasız konulduğu haberini Altınparkın önünden geçerken heykeli gören arkadaşının haber vermesi üzerine öğrendi. Aksoy Hürriyet’e yaptığı açıklamada duygularını şöyle dile getirdi: ‘Aradan 11 sene geçti adalet buysa yerini buldu. Heykelim havuzun içinde onu 11 senedir bekleyen kaidesinin üstüne kondu. Ayağı kırık, her tarafı yara bere içinde olsa da, yüzünde onurlu bir gülümseme, yere gene doksan derece dimdik duruyor.’

  Heykeltraş, Gökçek için ise, ‘Gelir gelmez yaptığı ilk eylem, şahmeran masalından etkilenerek yaptığım müstehcenlikle alakası olmayan melek heykelini parçalayarak kaldırmak oldu. Kendisine göre mermer kısımlarını aldı, kanatları kaldı’ açıklamasını yaptı.

  SANATIN ONURU İÇİN

  Gökçek’in heykelini tekrar yerine koymasının kendisi için onur verici bir durum olduğunu kaydeden Aksoy, ‘Ben bu davayı kişisel bir tükürük davası olarak almadım. Heykelin, sanatın onurunu korumaya çalıştım. Heykele tükürdüğün zaman, aynaya, kendine tükürüyorsun’ dedi. Melih Gökçek, Aksoy tarafından ‘Gökkuşağının Altında’ ve ‘Nergis’ isimli heykellerin yerlerine konulmaması nedeniyle açılan davayı da kaybetti.

  Bazı başkanların cehaleti inanılmaz

  HEYKELTRAŞ Mehmet Aksoy, bazı belediye başkanlarının plastik sanatlar konusunda inanılmaz cahil olduğunu, ama ellerindeki gücü kullanarak anlamsız ve estetikle ilgisi olmayan, kötü şeyler yaptıklarını belirtti ve şunları söyledi:

  ‘Sanatın ve sanatçının özgürlük alanını kısıtlayıcı, küçümseyen tavırlar maalesef devam ediyor. Belediye başkanları ve Kültür Bakanlığı, şehir mekanlarına inanılmaz cehalet ve bilgisizlikle heykel önerileri getiriyorlar. Ellerindeki yaptırım gücünü kötü kullanıyorlar. Her üçboyutlu şeyin heykel olduğunu, bir fotoğrafın veya fantezinin üçboyutlu hale getirilirse heykel olacağını düşünüyorlar. Olmadık yerlere heykel dikmeye kalkıyorlar. Eş dost, tanıdık ve torpil, sanat alanında da geçerli.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı