Gündem Haberleri

  İçine su doldurulmuş naylon torba ile sinekleri kovabildiğimiz doğru mu?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Son zamanlarda sıkça duyduğumuz şeylerden biri de bu. Bazı firmalar, bu yöntemin sinekleri kovduğunu söyleyerek, içine su doldurulmuş dikişli naylon torbalar satmaya başladı bile. Peki, içine su doldurulmuş naylon torba ile sinekleri kovabildiğimiz doğru mu? İşte cevabı..

   Son zamanlarda sıkça duyduğumuz şeylerden biri de bu. Çünkü bazı firmalar, bu yöntemin sinekleri kovduğunu söyleyerek, içine su doldurulmuş dikişli naylon torbalar satmaya başladı. Kimine göre, torba yüksek bir yere asıldığında sinekler suyu görüp ona doğru geliyor ve dışının kapalı olduğunu anlamadıkları için bu görüntüden ürküp kaçıyor. Bazılarıysa bu garip nesneye göz atmak için gelip kendiyansımalarını gördüklerinde korkup kaçtıklarını iddia etmekte. En popüler açıklamaysa şu; su dolu torba ışığı kırdığı için sinekleri rahatsız ediyor. Peki bunlar doğru mu?

  Işık kırılması tüm böcekleri rahatsız eden bir durum. Çünkü aynı anda farklı yönleri görmelerine neden oluyor. Böceklerin gözleri bizimkiler gibi değil. Örneğin karasineklerin her bir gözünde binlerce minik gözcük bulunmakta. Bu nedenle çevrelerini tıpkı bir mozaik gibi görüyorlar. Her bir gözcük, bu mozaiğin kendisine ayrılan bölümündeki ufak parçayı görebilir. Dolayısıyla yön algıları da farklı oluyor. Gündüz saatlerinde yönlerini güneş ışığının yansımasına göre, gece ise çevredeki diğer ışıkları baz alarak tayin ediyorlar. Işığın kırılması, yön algılarını yitirmelerine sebep olarak onları şaşırtıyor.

  Ancak su dolu naylon torbanın bu yüzden etkili olup sinekleri kaçırdığı iddiası doğru değil. Çünkü birkaç araştırmacı, birbirinden farklı deneylerle iddiayı test etti ve tüm deneylerde aynı sonuç alındı: Torba, sineklerin ilgisini çekerek çevredeki sinek sayısını artırıyor ve gelen sinekler besin arayışlarını bu çevrede sürdürmeye devam ediyorlar.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı