Gündem Haberleri

  İçeride yemek dışarıda eylem

  Esra KAYA / ANKARA
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrencileri ‘Çankaya Sofrası’nda ağırlayan Cumhurbaşkanı Gül, “Düşüncelerinizi, arkadaşlarınızın isteklerini serbest bir şekilde bize aktarın.

  Ben de gereğini yapacağım” diyerek, gençlerin söylediklerini tek tek not aldı. Gül, öğrencileri illegal örgütlere karşı uyarırken, dışarıda protesto gösterisi yapan gençlerden 5’i de Köşk’e alınıp, Genel Sekreter Mustafa İsen ile görüştürüldü.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, “Çankaya Sofrası”nda, Ankara’daki 11 devlet ve vakıf üniversitesinin öğrenci konseyi başkanları ile öğle yemeğinde bir araya gelirken, yumurtalı eylemleri düzenleyen üniversiteliler de eylem için toplandı. Bu öğrencilerin 5’i, daha sonra Köşk’e alındı, ancak Gül yerine Genel Sekreter Mustafa İsen ile görüştü. Gül, yemekte öğrencilere, “Artniyetli illegal örgütler var. Bunlar kaos ortamlarından, kargaşadan faydalanıyorlar. Bunların farkında olun. Destek vermeyin” uyarısında bulundu. Gül, geleneksel hale gelen ‘Çankaya Sofrası’nda dün üniversite öğrencilerini ağırladı. Yemekte öğrencilere yaprak sarma, pirinç pilavı, biftek ve kestaneli tatlı ikram edildi.

  Başkanlık yaptım

  Öğrencilere yemek öncesinde kısa bir konuşma yapan Gül, kendisinin de öğrencilik yıllarında konsey başkanlığı yaptığını belirterek, “Düşüncelerinizi, arkadaşlarınızın isteklerini, beklentilerini serbest bir şekilde bize aktarın. Ben de gereğini yapacağım” sözünü verdi. Gül, toplantıya katılan kız öğrencilere de, “Sizin göreviniz daha büyük. Siz bayan arkadaşlarınızın beklentilerini aktaracaksınız” dedi. Bir kız öğrencinin, 8 kişilik odada kaldığını öğrenen Gül, “Böyle yurtlar kaldı mı? Benim zamanımda vardı böyle yurtlar” diye hayretini ifade etti.

  Tek tek not aldı

  Yemek sonrası basına açıklama yapan öğrenciler, görüşmelerinin çok sıcak ve samimi bir ortamda geçtiğini, Gül’ün bütün konuşmaları tek tek not ettiğini belirttiler. Öğrencilerin genel olarak protesto ve eylemlerde provokasyona geldiği görüşünde birleşen öğrenciler, Gül’e anlattıkları sorunları şöyle açıkladılar: “Öğrenciye karşı şiddet hiçbir zaman meşru kılınamaz. Biz üstümüzde dönen oyunların farkındayız. Ancak güvenlik önlemleri de medeni bir şekilde alınsın. Arkadaşlarımız konuşmak istediklerinde özgürlük verilsin. Ülkemiz bu tip olaylarla bölünüp ayrıştırılmasın.”
  Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı da, Gül’e Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklu yargılanan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Habereal’ın suçsuzluğuna inandıklarını, adaletin en kısa sürede tecelli etmesini istedikleri yazılı bir metin olarak sundu.

  Protestocular İsen’e

  Gül, içeride öğrencilerin sorunlarını dinlerken, dışarıda da protesto vardı. Davet edilen öğrencilerin kendilerini temsil etmediğini savunan Türkiye Gençlik Birliği ile öğrenci kolektifi üyeleri, Atakule önünde toplanarak Köşk’e yürümek istedi. Polis, öğrencilerin yürüyüşünün yasal olmadığını hatırlatarak dağılmaları uyarısında bulundu. Ancak yapılan görüşmelerden sonra Köşk’e kendilerini temsilen 5 kişinin gitmesine izin verildi. Bu öğrenciler Gül yerine Genel Sekreter İsen ile görüştü. İsen’le görüşmelerinin ardından açıklama yapan Baran Özkan, Gül’ün kendilerin marjinal görerek önemsemediğini, bu nedenle görüşmediğini savunarak, şunları söyledi: “Üniversite öğrencileri ciddi baskı altında. Öğrencilerin sorunlarını öğrenmek istiyorlarsa bize sorsunlar. Genel Sekreter, bize kampüste polisin olması gerektiğini belirterek, ‘Polissiz demokrasi olmaz’ dedi. Bizleri susturmak istiyorlar.”

  Protestocu 5 kişi Köşk’e gitti

  İçeride yemek dışarıda eylem

  CUMHURBAŞKANI Gül’ün üniversite öğrencileriyle bir araya geldiği ‘Çankaya Sofrası’nda bulunmayan öğrenci kolektifi üyesi gençler, Çankaya Köşkü’nü yürümek istedi. Atakule’nin önünde toplanan öğrencilerin yürüyüşüne polis izin vermedi. Bunun üzerine öğrenciler pankartlarıyla yere oturdular. Yapılan görüşmeler sonrasında polis, 5 öğrencinin Köşk’e gitmesine izin verdi. Öğrenciler Çankaya Köşkü’ne taksi ile gitmek için kendi aralarında para topladılar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı