Gündem Haberleri

  İçel'de selin bilançosu ağır

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 16:17 | Son Güncelleme:

  İçel`de, aşırı yağışlar ve sel felaketinin ardından başlatılan hasar tespit çalışmaları sonucu ilk belirlemelere göre, 119 bin dönümlük tarım arazisinin zarar gördüğü ve yaklaşık 7 bin çiftçi ailesinin olumsuz etkilendiği bildirildi.

  İçel Vali Yardımcısı Mehmet Demir, tarım alanlarındaki zararların belirlenmesi amacıyla ekiplerin çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Ön tespit çalışmalarında 119 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü belirlendi. Buralarda hangi ürünlerin ekili olduğu ise sular çekildikten sonra belirlenecek" dedi. 

  İçel Ziraat Odası Başkanı Salim Ongun, felaketin, ürünlerin meyve verme, ekim ve hasat dönemine rastlamasının, çiftçinin mağduriyetini artırdığını belirterek, "Meyve heba oldu, ekili ürün çürümeye terk edilecek, seralar ise bitti. İcra takibiyle boğuşan çiftçimizin durumu sel felaketi nedeniyle vahim hale geldi" dedi.

  Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri`ne borçları nedeniyle zaten sıkıntılı olduğunu ifade eden Ongun, şöyle devam etti:

  "Afetle, ayağa kalkamaz duruma geldik. Devletten isteğimiz çiftçinin borçlarını en az 3 yıl faizsiz olarak ertelemesi, düşük kredi ile ayağa kalkmamızı sağlamasıdır. Aksi halde çiftçimiz çalışmaya, üretime kalkışamaz."
     
  ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
     
  Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer de aşırı yağışlar sonucu 21 köydeki tarım alanının büyük bölümünün zarar gördüğünü kaydetti.  Sular altında kalan alanlardan 50 bin dönümlük bülümün marul, 23 bin dönümlük bölümün de seralardan oluştuğunu belirten Ergezer, ayrıca15 bin dönümlük narenciye alanında da ürünün yüzde 40`a yakın bölümünün zayi olduğunu bildirdi.

  Yağışların aralıklı olarak sürdüğünü ve şiddetlenmesinden korktuklarını ifade eden Ergezer, şöyle konuştu:

  "Berdan Barajı`ndaki su seviyesi çok yükseldiği için kontrollü olarak su bırakılıyor. Yağış sağanağa dönüşür ve bırakılan su artarsa yeni bir felaket oluşabilir. Korku ve endişe içinde bekliyoruz. Çiftçitamamen bitti. Yaklaşık iki bin 500 dönümlük toprağın selle sürüklenipyok olduğu bilgileri geliyor.

  Çiftçimiz ekmeğe bile muhtaç durumda. Şaşkın bir vaziyette. Çiftçimiz zaten 3-4 yıldır borç batağı içinde, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası`na 1998 yılından itibaren borçlu. Tarsus`ta 300 bin kişi geçimini tarımdan sağlıyor. Devletin elini uzatması gerekiyor. Borcumuzu inkar etmiyor, ödemenin mücadelesini veriyoruz. Ama, faiz batağında boğuşmamızdan sonra, yaşanan felaket üreticimizi tamamen bitirdi."

  Ergezer, 1997`de don, 1999`da sel ve geçen yıl da kuraklık yaşayan çiftçinin belini bir türlü doğrultamadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

  "Zaten felaketlerden başımızı kaldıramadık. Haciz sorunlarıyla baş edemiyoruz. Zaten paramız yok. Arazi satarak borç ödeme arayışındakalmıştık. Borcumuz dondurulsun, yeni krediler açılsın, faizsiz ödeme imkanları sunulsun ve mutlaka doğrudan para desteği sağlansın. Afet Kararnamesi bir an önce çıkartılmalıdır. Çiftçi, sefilleri oynuyor. Çiftçi Çukobirlik`e döktüğü pamuk paralarını alamamıştır. 4 Ekim`den bu yana ödeme yapılmadı. Tarsus çiftçisinin bir trilyon liranın üzerinde alacağı var. Öncelikle bunlar  dağıtılmalıdır."

  ANAMUR VE SİLİFKE`DE DURUM
     
  Anamur Ziraat Odası Başkanı Levent Tufan, 24 Kasım tarihinde başlayan ve sel felaketine dönüşen yağışların ilçedeki tarım arazilerinde, önemli tahribata neden olduğunu bildirdi.

  "Çiftçi içler acısı durumda" diyen Tufan, çoğunluğu dere yatakları yakınlarındaki toplam bin 200 hektarlık tarım arazisinin etkilendiğini söyledi.  Tufan, narenciye ve turfanda ürün ekimi ağırlıklı ve çoğu sera kurulu  bu alanların 300 hektarlık bölümün de kısmen zarar meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

  "Kalanın ise yaklaşık 250 hektarlık bölümünde toprak tamamen selle birlikte sürüklendi. Buralarda artık tarım üretimi yapmak mümkündeğil. Diğer bölümlerdeki zarar ise yüzde yüzlere varan oranda. Üreticilerimiz aldığı kredileri ödeyemediği için icralık durumdaydı. Faizler de çok yüksek olduğu için sıkıntıları artmıştı. Bufelaketin ardından artık tek çözüm, çiftçi borçlarının sıfırlanmasıdır. Ayrıca (Doğrudan Gelir Desteği) bir an önce gerçekleştirilmeli, zararların giderilmesi için kaynak aktarılmalıdır.Aksi halde, bölgede en az iki yıl üretim yapılması mümkün gözükmemektedir."

  Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can da ilçede çoğunluğu hububat ve önemli miktarda da sera alanı olmak üzere, tarım alanlarında büyük zarar meydana geldiğini ifade etti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı