Gündem Haberleri

  İçecek suyumuz mu kalmıyor?

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Dünyamızda su tablası bazı yörelerde korkutucu bir hızla düşüyor. Yıllar içinde tükeneceğe benzeyen su tablaları tükense bile, suya başka türlü erişimimiz olacak mı? İçecek suyumuz tükenecek mi? Suyun tükenmemesi için ne yapmalıyız? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  Columbia Üniversitesi’nde çevre mühendisliği öğretim üyesi ve üniversitenin Su Merkezi’nin yöneticisi olan Upmanu Lall, “Bu konuda çok şey söyleniyor” diyor. Bununla birlikte, Lall’a göre genel olarak suyun bitmesi tehlikesiyle karşı karşıya değiliz. İnsanın aklına aküferde (yeraltı su tabakası) ya da buz halindeki tüm tatlı suyun tükenmesi senaryosu geliyor.

  Gerçekten de su tablası bazı yörelerde korkutucu bir hızla düşüyor. Örneğin ABD’deki Büyük Düzlükler’in altında yer alan Ogallala Aküferi önümüzdeki yıllar içinde tükeneceğe benziyor. Fakat tükense bile, suya başka türlü erişimimiz olacak. Lall, “En yaygın kaynak, aynı zamanda yenilenebilir olan yağmur suyu” diye açıklıyor.

  “Bu, doğanın suyu süzme yöntemi.” Su sıkıntısının olduğu yerlerde çiftçilerin ekin sulama yaklaşımlarını değiştirmesi gerekebilir. Bazıları yeraltı kuyularındansa yağmur suyu toplamayı ya da daha verimli bir başka yolu tercih edebilir. Büyük Düzlükler’de Ogallala aküferinin tükenmesi yüzünden suyu pompalamak eskisine göre çok daha pahalıya çıkıyor.

  O yüzden, daha iyi sulama yöntemlerine yatırım yapmak en mantıklısı. Kimileri Büyük Göller’den boruya su taşınması fikrini bile ortaya atıyor. Söz konusu su oldu mu, karamsarlığa kapılmak kolay. En zoru, yeni bir şeyler icat ederek daha parlak bir gelecek yaratmak.

  www.popsci.com Tarafından Hazırlanmıştır.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı