Gündem Haberleri

  IBM, Xbox 360’ı anlattı

  hurriyet.com.tr
  28.10.2005 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Yeni jenerasyon oyun konsollarından Microsoft imzasını taşıyan Xbox 360’ın ‘beyni’, konsolun piyasaya sürülmesine yaklaşık olarak bir ay kala, tasarımcısı IBM tarafından resmi bir şekilde tanıtıldı. IBM’in 64-bit PowerPC işlemcisinden faydalanılarak geliştirilen Xbox 360 işlemcisi, yeni jenerasyon oyunların her türlü gereksinimini karşılayacak şekilde tasarlanmış.

  22 Kasım’da ABD’de, Aralık başında da Avrupa ve Japonya’da piyasaya sürülecek olan Microsoft imzalı yeni jenerasyon oyun konsollarından Xbox 360’ın ‘beyni’, tasarımcısı IBM tarafından resmi bir şekilde tarif edildi. IBM’in 64-bit PowerPC işlemcilerinden türetilen Xbox 360 işlemcisi, oyunlarda daha iyi randıman sağlayacak şekilde 2 yıllık bir süreçle yeniden revize edilmiş.

   

  3.2 Gigahertz’te çalışan üç ayrı çekirdekten oluşan işlemcide toplam 165 milyon transistor kullanılmış. Saniyede 21.6 Gigabit’e kadar veri işleyebilecek işlemci, aynı anda iki ayrı komutu çalıştırabilecek. İşlemci, çekirdekler tarafından ortaklaşa kullanılan 1MB’lık bir L2 önbelleğe sahip. İşlemci, IBM’in 90-nanometre teknolojisiyle inşa edilmiş.

   

  Xbox 360, ABD’de 299 ve 399 dolar olmak üzere iki ayrı paket şeklinde satılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı