Gündem Haberleri

  IBM, 1.3 milyar dolara ISS'i aldı

  Hürriyet Haber
  25.08.2006 - 12:45 | Son Güncelleme:

  IBM, internet güvenlik şirketi Internet Security System'i (ISS) 1.3 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldı.

  IBM’in bugüne kadar bünyesine kattığı en pahalı 5'inci şirket olan ISS, aynı zamanda kurumlara iş danışmanlığı hizmeti veren IBM Küresel Teknoloji Hizmetleri Bölümü’nün, 2002’de satın aldığı danışmanlık şirketi Price Waterhouse Coopers’tan bu yana gerçekleştirdiği en pahalı ve en büyük satın alma operasyonu oldu.

  IBM’den yapılan açıklamada, ISS binlerce şirkete, pek çok hükümete, büyük bankalara, sigorta ve IT kuruluşlarına internet güvenliği konusunda hizmet verdiği belirtildi. Satın alma işlemlerinin 2006’nın son çeyreğinde tamamlanacağı belirtilen açıklamada, yeni satın almayla dünya genelindeki yıllık hacmi 33 milyar doları bulan güvenlik pazarındaki yerini sağlamlaştıran IBM’in, ISS’in masaüstü ve kurumsal bilgisayar sistemlerini internet tehditlerine karşı koruyan yazılımlarını daha da geliştirecek ve müşterilerine virüs saldırılarına karşı daha geniş yelpazede yazılımlar sunacağı bildirildi.

  Açıklamaya göre, IBM, ISS’i bünyesine kattıktan sonra, Küresel Teknoloji Hizmetleri iş biriminin iş gücü bazlı iş modelini, yenilenebilir yazılım tabanlı bir modele dönüştürme stratejisine hız verecek. Bu iş biriminde halen yıllık 32 milyar dolarlık bir gelire sahip olan IBM, ISS’in de katılımıyla güvenli donanım, Tivoli’nin kimlik tanımlama ve erişim yönetimi yazılımı ve iş danışmanlığı hizmetlerinden oluşan güvenlik çözümleri portföyünü de geliştirecek.

  IBM büyük büyüme potansiyeli olan güvenlik pazarındaki mevcudiyetini ISS’le birlikte daha da güçlendireceği vurgulandı.

  2003’ten bu yana 31 yazılım şirketini bünyesine katan IBM, kısa bir süre önce de Webify, FileNet ve MRO Software gibi genç yazılım şirketlerini almıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı