GeriGündem İBB Meclisi'nde Topçu Kışlası tartışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  140
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İBB Meclisi'nde Topçu Kışlası tartışması

İBB Meclisi'nde Topçu Kışlası tartışması
refid:27600424 ilişkili resim dosyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Topçu Kışlası tartışması yaşandı. 'Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyonu' adıyla 2015-2019 Stratejik Planı’nında yer alan projeyi eleştiren CHP’li üye Tonguç Çoban 'Bu sevdadan vazgeçin. Gezi Parkı, park olarak kalmalı.' dedi.

TAKSİM SEVDASINDAN VAZGEÇİN

CHP'li Üye Tonguç Çoban, bütçe ile birlikte kabul edilen 2015- 2019 yılı Stratejik Planı hakkında bir konuşma yaptı.

Çoban, CHP’nin ret oyu verdiği stratejik plan ve raporlar da yer alan “Taksim Kışlası”na dikkat çekip, raporu şu sözlerle eleştirdi.

"Planda Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyonu yer alıyor. Bu sevdadan vazgeçin. Bu tekrar gündeme getirilmemeli. Bu ülkenin hafızasına, yakın geçmişine acılarla nakşetmiş bir olayı yeniden gündeme getirecek tarzda, artık ortak kabul haline gelmişken, Gezi Parkı park olarak kalmalı. Yeniden bu rapora yazmak sıkıntı yaratır” diye konuştu." dedi.

İBB Meclisinde Topçu Kışlası tartışması

*CHP'li Üye Tonguç Çoban

ERDOĞAN: PLEBİSİT YAPILABİLİR
Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nın yerine Topçu Kışlası yapılıp yapılmayacağına ilişkin referandum yapmanın önünde yasal engel olduğunu belirterek Yerel Yönetimler Yasası'nın 15'inci maddesine dayanarak "plebisit model" olarak adlandırılan referandum benzeri bölgesel halk oylamasının yapılabileceğini söylemişti.

MUHALEFETTEN SERT ELEŞTİRİ

CHP'li üye Hakkı Sağlam, kentin dört bir yanını rant amacıyla alışveriş merkezleri ile donatıldığını ileri sürdü. Sağlam, "Kişiye özel imar düzenlemesi ile milletimize küfreden bir müteahhitte rant sağladınız. Şişli Cevahir AVM tüm itirazlarımıza rağmen sattınız. Mecidiyeköy'de likör fabrikası ve Ali Sami Yen stadı satıldı. Bütçe düzeldi mi? Hayır." diye konuştu.

İBB Meclisinde Topçu Kışlası tartışması İBB bütçesi 13 bakanlığı solladı

“BEN NE YAPTIM KADİR” DİYE…

Kentte deprem toplanma alanlarının yetersiz kaldığını kaydeden Sağlam "Topbaş'a sormak istiyorum. Olası bir depremde siz hangi parkta hangi toplanma alanında olacaksınız? Toplanma alanlarında yeterli donanım var mı? Deprem rant kapısı haline geldi. "Ben ne yaptım Kadir" diye uykunuzda çığlıklar atıyor olabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Kentin anayasası olarak görülen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'nın defalarca ihlal edildiğini aktaran Sağlam, Topbaş’a 17-25 Aralık tapelerinde adının geçtiğini hatırlatıp, “Bugüne kadar cevap vermediniz belki bu kez konuşursunuz. Bu tapelere baktığımızda hak edenin değil adamı alan ihale alıyor" sözleri Meclis’te gerginlik yarattı” dedi.

İBB Meclisinde Topçu Kışlası tartışması

*CHP'li üye Hakkı Sağlam

CHP’Lİ BELEDİYEYE YOLSUZLUK SUÇLAMASI

CHP’lilerin eleştirileri üzerine söz alan Ak Parti Grup başkan Vekili Abubekir Taşyürek, Hakkı Sağlam’ın 5 yıldır İBB Meclis’inde dinlediklerini belirtip, kendisine “Deve” fıkrasıyla yanıt verip, “Neresini düzelteyim ki” dedi. Taşyürek, Ak Parti’yi yönelik “Yandaşlık” iddialarını reddedip, buna İBB’nin iştiraklerinden Park Bahçeler Müdürlüğü’nün en çok iş yaptığı kişinin CHP’li bir başkan ve ailesi olduğunu ileri sürdü.

Taşyürek’in bu sözlerine İBB Grup Sözcüsü Coşkun , “Bütün CHP’li belediye başkanlarını zan altında bırakıyorsunuz. Kimse açıklayın” çağrısında bulundu. Coşkun, Taşyürek’in, ellerinde CHP’li Kartal Belediyesi’nin deprem alanlarının birilerine peşkeş çekildiğini belgelerle anlatabileceğine ilişkin sözlerine de “Biliyor da açıklamıyorsanız suç işliyorsunuz” yanıtını verdi.

İBB Meclisinde Topçu Kışlası tartışması


TOPBAŞ: SÖYLEMEYECEKTİM AMA SÖYLEYECEĞİM

Tartışmaların ardından yapılan oylama sonrası tekrar kürsüye çıkıp teşekkür konuşması yapan Topbaş, İBB Meclis’inde 11 kez bütçe taktim ettiğini belirtip, eleştirilere cevap vermek yerine 42 yıllık siyasetçi olarak, Meclis üyelerine “Abi” tavsiyesinde bulunup şöyle dedi:

“Biz çok şeyler yaptık, algılayamıyorsanız, hiç önemi yoktur. Eleştirilere cevap vermeyeceğim. Demagojiye gerek yok. Kimsenin gerilim çıkarmaya hakkı yok. CHP iktidara alternatif olmak istiyorsa, bu tarzı geride bırakması lazım. Zaten İstanbul halkı 3 dönemdir bizi takdir ederek oy verdi. Beni 4 milyon civarında oyla seçti. Demek ki çalışmalarımızdan eminler. Ülkemi düşündüğüm için ‘Dostlar başına böyle muhalefet’ demiyorum. Temcit pilavı gibi siyaset yapanlar yok edip giderler. Söylemeyecektim söyleyeceğim. Bir atasözü var. Büyük lokma yut, büyük laf etme. Geçmiş dönemde Kadıköy Meclis Üyesi Fahrettin Kayhan, ‘siz yoksunuz’ dedi, bu Meclis’te yok. ‘Bu bütçeyi siz yaptınız biz kullanacağız’ diyor Mehmet Yıldız. Burada mı? Siz olmayacaksınız biz olacağız diyordu”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle