Gündem Haberleri

  İade-i itibar istiyorlar

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Türkiye Çingene Dernekleri adına Başbakan Ecevit'e bir açık mektup yayınlayan Araştırmacı-Yazar Mustafa Aksu, haklarındaki onur kırıcı tanımlamaların Milli Eğitim sözcüklerinden çıkarılmasını istedi.

  TÜRKİYE Çingene Dernekleri, Türk Dil Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan sözlüklerde çingenelere hakaret edildiğini belirterek, gerekli düzeltmelerin yapılması için Başbakan Ecevit'ten destek istedi. Türkiye Çingene Dernekleri adına Araştırmacı-Yazar Mustafa Aksu, Başbakan Bülent Ecevit'e hitaben açık mektup yayınladı. Okul sözlüklerinde Çingenelere uzun yıllardan beri çok ağır suçlamalar yöneltildiğini kaydeden Aksu, Türk Dil Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı'na yaptıkları başvurulardan bir sonuç alamadıklarını belirtti. Bu konunun daha önce Başbakanlığa iletildiğini kaydeden Aksu, ancak Başbakan adına gönderilen 25 Haziran 2001 tarihli yazıda ‘‘susmalarının istendiğini’’ kaydetti.

  ONUR KIRICI

  Aksu, ‘‘Bunlar insanları küçültücü, onur kırıcı, sıkıntı verici gereksiz yakıştırmalardır. Sayın Başbakanım, insanların anasını babasını seçme şansları bulunmadığına, suç ve cezaların bireysel olup başkalarına yüklenemeyeceğine ve çektirilemeyeceğine göre, bu yanlışlarla, bu suçlamalarla şartlandırılan, ön yargılı yapılan insanların Çingenelere bakışı şaşı olmaz mı’’ dedi. Kültür Bakanlığı'nca yayımlanan bir kitapta Çingeneler için çok ağır suçlamalar yer aldığını, yapılan başvuru üzerine Kültür Bakanı'nın kitabı toplattığını bildiren Aksu, şöyle devam etti:

  DUYARLI OLUN

  ‘‘Aynı duyarlılığı TDK ve MEB de gösterseydi, Başbakanlıkça susmamız istenmeyip çözüm gerçekleştirilseydi, bu açık mektubu yazma ihtiyacımız olmayacaktı. Türkiye'nin AB'ye girmeye çalıştığı bir dönemde bu haksız toplu suçlamaları devletin resmi kurumları tarafından yapılması, sosyal barış ve insanlık adına çok tehlikelidir. Çözümü mahkeme kararı ile değil, sorumluluk ve insanlık anlayışıyla çözmek istiyoruz.’’

  Çirkin ifadeler

  Araştırmacı Yazar Mustafa Aksu, okul sözlükleri ile Tükçe sözlüklerde şu ifadelerin yer aldığını belirtti:

  Çingene: Kıpti, esmer, cimri, elisıkı, hasis, hayasız, arsız, yüzsüz, çığırtkan kimse.

  Çingene parası: Bozuk para, ufaklık.

  Çingene borcu: Tutarı pek önemli olmamakla birlikte ufak ve dağınık borçların tümü.

  Çingene düğünü: Gürültülü toplantı.

  Çingene kavgası: Önemsiz bir sorun üzerine başlayıp gittikçe kızışan, yakası açılmadık küfürlere yol açan kavga.

  BUÇUK MİLLET

  Aksu, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan Türk Ansiklopedisi'nde de Çingeneler için ‘‘buçuk millet, pis, ilkel, eğitimsiz oldukları, dilencilik, cellatlık, çengilik, hırsızlık ve fuhuş yaptıkları’’nın yazılı olduğunu savundu.


  Kendilerini tanıtıyorlar

  EDİRNE'deki Romanlar, yıllardır korudukları kültürlerini sadece yurt içinde değil, uluslararası alanda da tanıtmaya başladı. Kentin Gazimihal, Kemikçiler, Süpürgeciler ve Menzilahır mahalleleriyle, Uzunköprü başta olmak üzere birçok ilçede yaşayan Romanlar, her yılın mayıs ayında düzenledikleri Kakava Şenlileri ile dikkati çekti. Yaşamda sorunları fazla dert etmeyen, neşeli insanlar olarak bilinen Romanlar, Mehmet Ali Körüklü'nün ‘‘çeribaşı’’ seçilmesiyle birlikte tanıtım atağına kalktı. Önceleri kurdukları dernek çatısı altında kültürlerini tanıtmanın yollarını arayan Romanlar, sonunda Kültür Bakanlığı bünyesinde Roman Halk Dansları Topluluğu'nun kurulmasını sağladı. Toplulukta görev alanlar, devletin maaşlı sanatçısı oldu. Çeribaşı Mehmet Ali Körüklü'nün başında bulunduğu Roman Halk Dansları Topluluğu, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen onlarca festivallere davet edildi. Geçenlerde, Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Çengineler Festivali'ne katılan Edirne Roman Halk Dansları Topluluğu, kendi eserlerini seslendirip, kendi danslarını sergileyerek büyük beğeni topladı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı