Gündem Haberleri

  Hz.Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasının engellenmesi istendi

  Hürriyet Haber
  21.01.2006 - 15:49 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Müslüman Ulema Birliği, Norveç ve Danimarka'dan Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasını engellemesini, aksi takdirde bu ülkelerin ürünlerinin boykot edileceğini açıkladı.

  Birlik, Mısır'ın başkenti Kahire'de yayımladığı bildiride, ”Uluslararası Müslüman Ulema Birliği, Norveç ve Danimarkalı yetkililerden Müslümanlara ve Peygamber'e yönelik tekrarlanan bu saldırılar karşısında kararlı bir tutum sergilemesini istemektedir. Aksi takdirde birlik, milyonlarca Müslümanı Norveç ve Danimarka ürünlerini ve faaliyetlerini boykot etmeye çağırmak zorunda kalacaktır” denildi.
  Bildiride, ayrıca Arap ve Müslüman hükümetlerinden, bu karikatürlerin yayımlanmasını engellemek için bu iki ülke yetkilileri nezdinde girişimde bulunmaları istendi.
  10 Ocak'ta Norveç gazetesi Magazinet, Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 Eylül'de “ifade özgürlüğü” adına yayınladığı 12 serilik karikatürü yayımlamıştı. Karikatürlerin Jyllands-Posten'te yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekmişti.
  Merkezi Dublin'de olan ve 2004'te kurulan Uluslararası Müslüman Ulema Birliği'nin genel sekreterliği Kahire'de bulunuyor. 300 kadar ulemadan oluşan birliğe, Mısır kökenli Katarlı din adamı Yusuf El Kardavi başkanlık ediyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı