Gündem Haberleri

  Huzurevlerinde bir oda 180 milyon

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Yaşlılık dönemini rahat bir ortamda geçirmek ve huzur bulmak isteyen yaşlıları barındıran Türkiye`deki 54 huzurevinde 4 bin 694 yaşlı kalıyor. Tüm yurt çapındaki huzurevlerinde konaklamanın fiyatı 120 ila 180 milyon lira arasında değişiyor. Bir kişinin devlete maliyeti ise, 310 milyon lira.  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Mehmet Özdal, Türkiye genelinde 54 huzurevinde Ekim ayı itibarıyla 4 bin 694 yaşlıya hizmet verildiğini bildirdi. Türkiye`de geleneksel aile yapısının güçlü olduğunu belirtenÖzdal, milletin, yaşlılarını huzurevlerinin bakımına terketmek istemediklerini vurguladı. Özdal, bu yüzden bazı huzurevlerinin kapasitelerinin altında çalıştığını söyledi. 

  Huzurevlerinin kapasitesinin 6 bin 240 olduğunu kaydeden Özdal,yaşlıların özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir illerini tercih etmesi dolayısıyla diğer yerlerdeki huzurevlerinde kapasitenin altında hizmet verildiğini belirtti. 

  Özdal, özellikle büyükşehirlerdeki huzurevlerinde kalmak için 1263yaşlının sıra beklediğini kaydetti.

  Yaşlılara değişik oda tiplerinde çeşitli seçenekler sunulduğunu ifade eden Mehmet Özdal, ücretlerin 54 milyon lira ile 180 milyonlira arasında değiştiğini anlattı.

  DURUMU İYİ OLMAYANLARA ÜCRETSİZ BAKIM

  Özdal`ın verdiği bilgiye göre, bir suit odanın aylık ücreti 180 milyon, özel bakım isteyen yaşlılar için ücret ise 129 milyon lira. Diğer oda ücretleri, 2 kişilik oda 90 milyon lira.

  2. grup lüks odaların aylık ücreti 81-129 milyon, 2 kişilik olanı 81-90 milyon lira, 3 ve daha fazla kişi olan odaların fiyatı 60 milyonlira, 3 grupta yer alan odalarda 2 kişilik fiyatlar 72 milyon lira, 3 kişilik 60 milyon lira, 3 ve daha fazla olan odalar için de 54 milyon lira arasında değişiyor.

  Öte yandan, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu`na (SHÇEK) bağlı huzurevlerinde bu ücretleri ödeyemeyecek durumda olan yaşlılara ücretsiz bakım olanağı sunuluyor.

  Huzurevlerinde barınanların yüzde 40`ı ücretsiz bakımdan yararlanırken, yüzde 60`ı da ücretli bakımı tercih ediyor.

  Huzurevlerine 60 yaşını dolduran yaşlılar kabul edilirken, buralarda barınanların yüzde 61`ini erkekler, yüzde 39`unu da kadınlaroluşturuyor.

  Bakıma muhtaç yaşlıların devlete maliyetleri ise bulundukları kurumlara göre değişiyor.

  Önceki yıl bir yaşlının devlete maliyeti ortalama 176 milyon 552 lira iken, bu yıl bu miktar yaklaşık 310 milyon lira oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı