GeriGündem Hüsnü Doğan yeniden ANAVATAN'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hüsnü Doğan yeniden ANAVATAN'da

Eski Başbakan ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal'dan sonra, eski bakanlardan ve ANAP'ın kurucularından Hüsnü Doğan da Anavatan Partisi'ne üye oldu.

Parti kurucuları arasında yer alan Doğan yeniden Anavatanlı oldu.

Devlet Planlama Teşkilatı kökenli olan Doğan, 1983 yılında ANAP kurucusu olunca devlet memuriyetinden ayrıldı. ANAP'ın programını yazdı. Partinin Özal'dan sonra iki numaralı kurucusu oldu. Birinci Özal Hükümetinde parlamento dışından Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığına getirildi. Bu görevi aralıksız 5. 5 yıl sürdürdü. Özal'ın yeğeni olan Doğan, Özal tarafından "yetim Hüsnü", "Yeğen Hüsnü" diye anılmıştı. 1986 ara seçimlerinde Istanbul'dan milletvekili seçildi.

Akbulut Hükümetinde Devlet Bakanı, Körfez Krizi sırasında da Savunma Bakanı oldu. Bu bakanlıktan azledildiği zaman gerekçe olarak Semra Özal'ın Istanbul il Başkanlığına getirilmesine karşı çıkması olduğu iddia edilmişti.

Mesut Yılmaz'ın ANAP içinde "kesin egemenliği"nden sonra partiden istifa etti. Ve Turgut Özal'ın yeniden siyasete dönmesi için hazırlıklara başladı. 7 Ekim 1993'te Yusuf Bozkurt Özal ile birlikte Yeni Parti'yi kurdu. Bu partinin genel başkan yardımcısı oldu. Ancak Turgut Özal'ın vefatıyla proje tamamlanamadı.

ÖZAL AİLESİNİN İLGİSİ

ANAP’ın kuruluşunun 25’inci yılı nedeniyle düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Anavatan’ın Çeyrek Asrı" isimli panelde Hüsnü Doğan ve Semra Özal biraraya gelmişler, aynı gün Ahmet Özal ile Semra Özal'ın partiye yeniden üye kaydı yapılmıştı.

Anavatan Partisi'ne Özal ailesinin bu ilgisi dikkat çekici bulundu. Edinilen bilgiye göre, önümüzdeki günlerde yapılacak Anavatan Partisi'nin olağan kongresinde Hüsnü Doğan'ın genel başkanlığa aday olabileceği konuşuluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle