Gündem Haberleri

  Hüsmen birinci olamadı ama gençler için örnek oldu

  Emre ÖZPEYNİRCİ
  23.02.2005 - 00:35 | Son Güncelleme:

  Peugeot’nun üçüncüsünü düzenlediği uluslararası tasarım yarışması sonuçlandı. Önümüzdeki hafta düzenlenecek Cenevre fuarında dereceye girenler ödüllerini alırken, eylül ayında düzenlenen Frankfurt otomobil fuarında ise yarışmada birinci olan tasarım konsept olarak üretilerek tüm dünyaya tanıtılacak.

  Bu yıl Peugeot’nun yarışmasının bizim için ayrı bir önemi vardı. İlk kez bir Türk finalist 3 bin 800 proje içinde ilk 30’a ardından ilk 10’a kalma başarısını gösterdi. Finalistler içinde en genç tasarımcı olan 18 yaşındaki Emre Hüsmen’in hiç bir eğitim almadan bu başarıyı elde etmesi ise ayrı bir başarıydı.

  KENDİSİ DE BEKLEMİYORDU

  Emre Hüsmen’le yaptığım görüşmede, zaten ilk üçe kalamayacağını kendisi de biliyordu. Hüsmen, ‘Benim için ilk 10’a kalmak büyük bir başarı. Benden 30 yaş büyük tasarımcılarla yarışıyorum. İlk üçe gireceğimi düşünmüyorum. Ama bir dahaki sefere daha iyi tasarımlar yapıp Türkiye’yi daha iyi temsil edeceğim’ diyerek duygularını ifade etmişti.

  Sonuçta, genç bir Türk üç yıldır düzenlenen uluslararası bir yarışmada ilk kez finale kaldı. Keşke dünya çapında düzenlenen tasarım yarışmalarının her birinin finalinde Türk gençlerini görebilsek. Emre Hüsmen’in finale kalmasının dışında en büyük başarısı diğer Türk gençleri için önemli bir örnek oluşturmasıdır. Umarım yetenekli Türk gençleri Hüsmen gibi önümüzdeki yıllarda böyle büyük yarışmalarda kendilerini gösterirler.

  ULUSLARARASI DİKKAT ÇEKİYOR

  Unutulmamalı ki, bu tip yarışmalar genç yetenekler için ayrı bir önem taşıyor. Bir kere uluslararası düzeyde dikkat çekiyorsunuz. Büyük tasarım okullarında eğitim şansınız oluyor ve mezun olduktan sonra firmalarda çok rahat çalışma şansı buluyorsunuz. Düşünsenize bu yıl yarışmada birinci olan tasarımcının ismi ve projesi bir yıl boyunca tüm sektör tarafından duyulacak. Projesi konsept olarak üretilecek ve tasarım firmaları kendisi ile çalışmak isteyecek. Bunu hangi genç tasarımcı istemez ki.

  Hüsmen bunun ilk adımını attı. Umarım ileriki yıllarda daha iyi projelerle uluslararası yarışmalarda yer alırız. Ama unutmamak lazım, iyi bir fikrin dışında, bunu iyi bir şekilde sunmak da çok önemli. Yani gerek perspektif, gerek renklendirme, gerekse bilgisayar kullanımı (son yıllarda herkes buna yöneldi) artık jürinin seçimi açısından çok önemli.

  BİRİNCİ EYLÜL AYINDA SERGİLENECEK

  Yarışmanın sonuçlarına gelince, bu yıl toplam 3 bin 800 proje yer aldı ve 23 yaşındaki Portekizli tasarımcı Andre Costa’nın ‘Moovie’ isimli iki kişilik elektrikli şehir aracı birinci oldu. Costa’nın birinci olan projesi konsept olarak üretilip Eylül ayında düzenlenen Frankfurt fuarında sergilenecek.

  37 yaşındaki İngiliz David Dewitt’in ‘607 Arabesque’ isimli tasarımı ile ikinci sırada yer aldığı yarışmada, üçüncü sırada ise 21 yaşındaki Çin’li tasarımcı Zhonghuayi’nin ‘ZCC’ isimli projesi yer aldı.

  Görünümü ile farklılığını ortaya koyan ‘Moovie’ isimli araç, şeklini arkadaki elektrikli iki tekerlekten almış. Aracın yanındaki büyük kapıların öne doğru kaymasıyla, sürücü ve yolcu içi boş olan jant bölmesinden dışarı çıkıyor. Arkadaki büyük lastikler aracın bağımsız bir şekilde yol almasını sağlarken, park ve şehir içinde 360 derece dönebiliyor.

  37 yaşındaki David Carl Dewitt tarafından tasarlanan ikinci sıradaki 607 Arabesque ise, spor bir coupe otomobil görünümünde. Barok ve rokoko tarzından ilham alan Dewitt, aracın ismini ise Rokoko tarzı süslemeleri nedeniyle Arabesque (Arabesk) koymuş.

  KAZANANA 6 BİN EURO

  Çin’li tasarımcı Zhonghuayi’nin üçüncü olan tasarımı ZCC ise yakıt hücresi ile çalışıyor ve kablosuz kullanım imkanı veriyor. Geleceğin pick-up’ları için bir örnek teşkil eden aracın geniş yükleme kapasitesi bulunuyor.

  Kazanan kişinin 6 bin Euro para ödülü ve kupa kazandığı yarışmada, birinci olan Portekizli tasarımcı ödülünü Cenevre fuarında Peugeot CEO’su Frederic Saint-Geours tarafından alacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı