Gündem Haberleri

  Hüseyin Üzmez, "Reddi hakim" isteyecek

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  15.07.2009 - 16:48 | Son Güncelleme:

  BURSA'da 14 yaşındaki B.Ç. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan Vakit gazetesi yazarı, 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez’in avukatları, tutuklama kararı ve Adli Tıp Genel Kurulu'nun, B.Ç.'nin ruh sağlığının bozulduğun belirten raporuna itiraz etti. Üzmez, avukatları aracılığı ile 24 Temmuz günü yapılacak duruşmada ‘Reddi hakim’ talebinde bulunacaklarını açıkladı.

  Mudanya İlçesi'nde geçen yılın Nisan ayında, B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘Küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak', ‘Hürriyeti tahdit' suçlarından dava açılan ve 25 yıla kadar hapis cezası istenen Hüseyin Üzmez, 6 ay cezaevinde kaldıktan sonra geçen yıl 28 Ekim'de tahliye edildi. Üzmez'in tahliyesinde, İstanbul Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi'nin verdiği B.Ç.'nin ‘ruh sağlığını bozmadığını' içeren raporu etkili oldu. Bu raporun yok kabul edilmesinden sonra B.Ç. bu kez İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'nda mayene edilirken, oy çokluğu ile ‘ruhsal sağlığının bozulduğu' yönünde rapor verildi. Hakkında daha sonra ‘Hürriyeti tahdit' suçundan dava açılan Hüseyin Üzmez, B.Ç.'nin ruh sağlığının bozulduğunu belirten raporunda gelmesi üzerine dünkü duruşmada tutuklandı.

  AVUKATLARI İSTANBUL’DA İTİRAZ ETTİ

  Hüseyin Üzmez'in savunmasını üstlenen avukatlardan Bayram Sabah, nöbetçi Bakırköy 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi aracılığı ile Bursa'da davanın görüldüğü 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir üstü olan 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdub Müvekkilinin haksız yere tutuklandığını öne süren Bayram Sabah, “Hüseyin Üzmez'in tahliyesi ve İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'nun verdiği rapora itiraz ettik. İstanbul Adli Tıp Kurulu 6'ncı İhtisas Dairesi’nin verdiği rapor ile bu rapor arasında büyük çelişki var” dedi.

  Üzmez’in Avukatı Bayram Sabah, 24 Temmuz'daki duruşmada, ‘Reddi Hakim’ talebinde bulunacaklarını söyledi. Üzmez'in bu duruşmada tutuklanabileceğini bildiklerini buna rağmen kendisini duruşmaya getirdiklerini anlatan Sabah, “Bu karar çok ağırdı. Önümüzdeki duruşmada reddi hakim talebinde bulunacağız” diye konuştu.

  Üzmez'in avukatı Emir Ali Kav, bugün Bursa E Tipi Cezaevi'ne giderek müvekkili ile görüştü. Hüseyin Üzmez'e verilmek üzere cezaevi yönetimine müvekkilinin ihtiyaç duyduğu kıyafet ve ilaçları vermek için teslim ettiğini sanlatan Kav, “Hüseyin bey dimdik ayakta. Morali çok düzgün. Kendisi Türk adaletine güveniyor. Bana tutuklanma kararını ‘Haksız’ bulduğunu söyledi” dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı