Gündem Haberleri

  Hüseyin Aygün serbest bırakıldı

  DHA - AA
  14.08.2012 - 18:25 | Son Güncelleme:

  Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, PKK tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Ovacık'ta serbest bırakıldığını açıkladı.

  Bugün terör örgütü PKK'ya yakınlığıyla bilinen internet sitesinden yapılan açıklamada Aygün'ün bugün serbest bırakılacağı açıklanmıştı. Tunceli- Ovacık Karayolu 35'in kilometresindeki Karafırtına ve Veliçeşmesi Mevkii'nde PKK tarafından kaçırılan milletvekili Hüseyin Aygün yaklaşık 48 saat sonra  kaçırıldığı bölgenin yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Aşağı Torunoba köyü yakınlarında serbest bırakıldı.

  AYGÜN TUNCELİ'YE BÖYLE DÖNDÜ / Foto Galeri

  HELİKOPTER İSTEMEDİ, KARAYOLUYLA TUNCELİ'YE GİTTİ

  Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, serbest bırakılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Ovacık Aşağıtorunoba Karakolu'ndan il merkezine karayoluyla geldiğini söyledi.

  Taşkesen, “Yola çıktılar, helikopter talebimizi kabul etmediler, kendisi karakola geldikleri araçla yola çıktı” dedi.

  Vali Taşkesen, şu bilgileri verdi: “Ovacık istikametinden Tunceli istikametine giderken yolun üzerinde Aşağıtorunoba Karakolumuz var, o karakola geliyorlar, o karakoldan sonra da devam ediyorlar. Biz kendisini helikopterle havadan takip ettik, refakat ettik” diye konuştu.

  KÖYLÜLER: SAĞLIĞI GAYET İYİ

  Serbest bırakılan vekili gören Aşağı Torunoba köyü sakinleri de "Aygün serbest bırakıldıktan sonra köyümüze geldi. Milletvekili Aygün'ün sağlık durumu gayet iyi, kendisiyle tokalaştık. Aygün, Tunceli'ye gitti" diye konuştular.

  EŞİ: ÇOK MUTLUYUM

   Eşi, Emine Aygün, ''Çok mutluyum. Destek olanlara teşekkür ederim'' dedi.

  KILIÇDAROĞLU: MEMNUNUZ

  Haberi alınca çok mutlu olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ''Ailesiyle görüştüm. Memnunuz'' ifadelerini kullandı.

  KOÇ'TAN AÇIKLAMA

  CHP Sözcüsü Haluk Koç, Hüseyin Aygün’ün serbest kalması sonrasında yaptığı açıklamada, “Aklıselim galip geldi” dedi.

  CHP'Lİ VEKİL HEYETİ AYGÜN'ÜN YANINDA

  Olayı araştırmak için Tunceli'de bulunan CHP milletvekillerinin de Aygün'ün yanına gittiklerini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Arkadaşlarımız önce Tunceli'ye daha sonra da Ankara'ya dönecekler” dedi.

  ÖNCEKİ AKŞAM KAÇIRILDI

  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, önceki akşam 17.00 sularında Ovacık’tan çıktıktan sonra 18.30 sıralarında Ovacık Tunceli yolunun 35’inci kilometresinde PKK tarafından kaçırıldı. Edinilen bilgilere göre, Akşam gazetesi muhabiri Kadir Merkit ve danışmanı Deniz Tunç ile birlikte Ovacık’ta incelemelerde bulunan Aygün’ün yolu, ilçeden ayrıldıktan yaklaşık 80 dakika sonra 2 PKK’lı tarafından Tunceli’nin Fırtına Veli mevkisinde kesildi.

  Ellerinde uzun namlulu silah bulunan 2 PKK'lının otomobili durdurduğu zaman Milletvekili Aygün'ün otomobilden inmek istemediği öğrenildi. Aygün'ün PKK'lı teröristlerle yörede konuşulan Zazaca dili ile konuşmak istediği, ancak PKK'lıların "Biz bilmiyoruz" demesi üzerine Türkçe konuştuğu belirtildi.

  Aygün, PKK'lılara, "Arabadan inmeyeceğim, kaçırılma olaylarını doğru bulmuyorum. Ben milletvekiliyim, beni halk seçti. Vuracaksınız beni vurun, danışmanımı ve diğer arkadaşı bırakın" dedi. PKK'lılar Aygün'ün isteği üzerine yanındaki 2 kişiyi otomobille gönderdikten sonra milletvekilini yanlarına alıp yaya olarak ormanlık alana gittikleri öğrenildi.

  Aygün'ün kaçırılmasının ardından milletvekilinin bulunması için bölgede hava ve karadan arama çalışmaları başlatılmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı