Gündem Haberleri

  Hürriyet'e mektuplar

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Aydın'ı töhmet altında bırakan olayın gerçeği

  2 Aralık tarihli gazetenizde Aydın'da, ilkokul yaşındaki 12-13 yaşlarındaki kız çocukların, aileleri tarafından okuldan alınarak başlık parası karşılığı evlendirildiği yazılmaktaydı. Daha sonra televizyonlara da yansıyan bu haber yüzünden Aydın İli töhmet altında bırakıldı. Gelin şimdi bu toplumsal soruna biraz daha yakından bakalım.

  Olay, tüm Aydın İli'nde değil, yalnızca İncirliova İlçesi'ne bağlı Acarlar Beldesi'nde olmaktadır.

  Acarlar Beldesi, çoğunlukla Romanların yaşadığı bir beldedir.

  İlkokul çağında evlendirilen bu çocuklar, elden gelen tüm işlerde çalıştırılmakta ve üstüne üstlük bir de annelik yaptırılmaktadır. Tüm çalışmalara rağmen beldede doğum oranı düşürülememiştir.

  Yani sorun Aydın'ın değil, ülkemizde Romanların yaşadığı tüm yerlerin sorunudur.

  Ülkemiz, Romanların varlığını görmezden gelerek bu tür sorunlara çare bulamaz. Bu düzeltmenin yayınlanarak Aydın İli'ne yapılan haksızlığın giderilmesini rica ederim.

  Av. Hilmi BOLATOĞLU


  Balık avı ile fil avı aynı mı?

  19 Kasım'da yayınlanan Derin Türkömer röportajında, aslan, leopar, fil, geyik ve domuz avının, balık avlamakla bir tutulmasını onaylamıyorum. ‘‘Avcı, avlanmış olmak için öldürür’’ tanımını da reddediyorum.

  Tuğçe AKÇAY


  Terörü yapan kamyon mu?


  25 Kasım Pazar günü yayınladığınız ‘‘Damla kamyon kurbanı’’ haberiniz abartılı ve yanıltıcı. Haberde şöyle deniyor:

  ‘‘Perde gibi inen şiddetli yağış, görüş mesafesini birkaç metreye indirmişti. Damla saatte 120 km hızla gidiyordu. Önünde 30 km hızla giden kamyonu fark ettiğinde iş işten geçmişti.’’

  Şimdi soruyorum.

  Görüş mesafesi birkaç metreye inmişse, 120 km hızla gitmek doğru mu?

  Normalde 100 km hızla giden bir otomobil, 40 metreden önce duramaz. Yağmurla bu 60 metreye çıkar. Yağmurda bir kamyonun 30'la gitmesi de doğal.

  Niye yağmurda 120 yapan değil de o kamyon terör yapmış oluyor?

  Aziz Burak TEMİZSOY

  (öğrenci, şoför) / İSTANBUL  Golü Revivo değil Abdullah attı

  3
  Aralık tarihli gazetenizin sürmanşetinde FB-BJK maçıyla ilgili haberde Fenerbahçe'nin golünü Revivo'nun attığı yazılıyordu. Oysa Revivo o maçın kadrosunda yoktu. Spor sayfasında doğrusu, yani golü Abdullah'ın attığı yazılıydı. Acaba gözden nasıl kaçmış?

  Arif BULAKBAŞ/İSTANBUL

  EDİTÖRÜN NOTU:

  Bu gerçekten gözden kaçan bir yanlışlıktı. Çok az bir baskıda yer aldı ve hemen düzeltildi.

  Faruk Süren çekini ödedi

  15
  Kasım tarihli gazetenizde, ‘‘Süren'e çek davası’’ başlığı altında yer alan haber, kamuyu yanıltıcı mahiyettedir. Haberde alacaklı olarak adı geçen Çözüm Finans Factoring Hizmetleri Şirketi'ne verilen 55 milyar liralık çekin ödenmemesi nedeniyle müvekkilim Faruk Süren hakkında savcılıkça dava açıldığı konusu doğru değildir. Çek bedeli, alacaklı şirkete 23 Ekim'de ödenmiştir.

  Faruk Erol SÜREN Vekili Av. Gönül ERDEMLİ


  OKURLARDAN KISA KISA

  YAVUZ ORHON:
  Türkiye ve dünyada bunca önemli ilginç haber varken, Salkım Hanım'ın Taneleri filmiyle ilgili tartışmaya bu kadar yer vermenizi anlayamadım.

  ERKAN B.: İndirim kampanyalarıyla ilgili haberinizde, ‘‘Dolarını bozan alışverişe koştu’’ diyorsunuz. Kaç kişinin bunu yaptığı belirtilmemişti. Ayrıca Türkiye sadece Akmerkez'den alışveriş yapan insanların ülkesi mi?

  VEDAT ÜNLÜ: Basketbol Milli Takımımızın Bulgaristan'ı yendiği maçla ilgili haberinizde, tam 10 yazım ve imla hatası vardı. Hürriyet'e yakıştıramadım.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı