Gündem Haberleri

  Hürriyet'e mektuplar

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Suçu kanıtlanıncaya kadar herkes masum

  16 Eylül'de yayımlanan ‘‘Beyaz Önlükte Vahim Hata’’ başlıklı yazıda, bir kişinin başkasının yerine tutuklandığı yazıldı. Bu doğru değil. İddianame henüz mahkemede okunmadığından yasal olarak ayrıntılı bilgi verilemedi. Her ne kadar 19 kişi hakkında çıkar amaçlı suç örgütü üyesi olmak suçundan dava açılmışsa da, ‘‘her şahıs suçluluğu kanunen sabit oluncaya kadar masum sayılır’’ ilkesi gereği, haberde yazılı şahıs ve iddianamede isimleri yazılı diğer kişilerin ad ve soyadlarını açıklamıyoruz.

  Mehmet DOĞAR

  İzmir DGM-C.Başsavcısı


  Afgan kadınları blucin giydi mi?

  14 Kasım tarihli gazetenizi üzülerek okudum. Kuzey İttifakı'nın Kábil'e girmesiyle ilgili sevinç ancak bu kadar abartılabilir. En çok da neye güldüm biliyor musunuz? Kadınların blucin giydiğine dair dipnotunuza. Lütfen biraz daha duyarlı olun.

  Mustafa CEYLAN

  Diyarbakır eski Valisi mi, eski Diyarbakır Valisi mi?

  ÖZEL
  televizyon kanallarının hemen hepsinde haberler sunulurken ‘‘eski Milli Eğitim Bakanı’’ veya ‘‘eski Diyarbakır Valisi’’ şeklinde ifadelere tanık oluyoruz. Bunun doğrusu ‘‘Milli Eğitim eski Bakanı’’ veya ‘‘Diyarbakır eski Valisi’’ olmalıdır. Burada ‘‘eski’’ olan kurum değil, şahıstır.

  Burak DESTE ANKARA

  <ı>EDİTÖRÜN NOTU:

  Bu sayılanların hepsi isim tamlamalarıdır. İsim tamlamalarının arasına sıfat konulmayacağı için doğrusu ‘‘Diyarbakır eski Valisi’’ değil, ‘‘Eski Diyarbakır Valisi’’dir.

  Cumhuriyet Meyhanesi Balıkpazarı'nda

  12
  Kasım'da yayımladığınız Atatürk'le ilgili haberde, Cumhuriyet Meyhanesi'nin bulunduğu yer Beyoğlu ‘‘SALI PAZARI’’ olarak yazılmış. Beyoğlu ‘‘BALIKPAZARI’’ olarak düzeltilmesini rica ederim.

  A.Ö.SÜER

  Harfiyat değil hafriyat olacak

  15
  Kasım tarihli gazetenizde ‘‘Halkalı'da taş yüklü harfiyat kamyonu, okul servisini biçip üzerine devrildi’’ diye yazdınız. Ancak bu cümledeki‘‘harfiyat’’ sözcününün doğrusu, ‘‘hafriyat’’tır ve kazı anlamına gelir.

  Hüseyin MOVİT / Türkçe Gönüllüleri Dil İzleme Grubu

  OKURLARIMIZDAN KISA KISA

  TİMUR SAĞLIK:

  15 Kasım'da yayımladığınız ‘‘Amanpour başı açık Hatemi ile görüştü’’ başlığının, ‘‘Amanpour, Hatemi ile başı açık görüştü’’ olması gerekmez miydi?

  HAMZA ŞİRİN:

  Para verip aldığımız Hürriyet Gazetesi'ni, Galatasaray dizisi yaparak‘‘Galatasaray broşürü’’ gibi milletin huzuruna sunuyorsunuz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı