GeriGündem Hürriyet oradaydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet oradaydı

Hürriyet oradaydı
refid:19020358 ilişkili resim dosyası

HÜRRİYET, dün sabahın ilk saatlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’den karayoluyla 480 kilometre katederek, Mısır-İsrail arasında bulunan ve Camp David anlaşması ile güvenlik güçlerinden arındırıldığı için son derece tehlikeli bulunan Sina Çölü’nü geçip Gazze Şeridi’ne açılan sınır kapısı Refah’a ulaştı.

Mısır, saldırı tehdidine karşı İsrail ile anlaşarak bölgeye getirdiği 1000 askerle yoğun güvenlik önlemleri aldı. İsrail Yüksek Mahkemesi önceki gece itirazları reddedip tarihi takas anlaşması önündeki son engeli kaldırdı. İsrail hükümeti, 1027 Filistinli tutuklunun ilk aşamada salıverilecek 477’sini güneş doğarken cezaevlerinde toplayıp kafile kafile İsrail-Gazze-Mısır arasındaki Kerem Şalom sınır kapısına getirdi. “Barış Bağı” anlamına gelen bu nokta sabah saatlerinde İsrail tarafından askeri bölge ilan edildi.

Tünelden geçti

TSİ 07.54’te Doğu Kudüs ve Batı Şeria’dan sürgüne gönderilecek tüm Filistinli tutuklular Kerem Şalom’a gelmiş, diğerleri de serbest bırakılmak üzere Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki karakollara intikal etmişti. Gazze Şeridi’nde iktidarı elinde bulunduran Hamas, İsrail’in anlaşma şartlarına uyduğunu görünce TSİ 08:20’de Gilad Şalit’i Kerem Şalom’a doğru yola çıkardı

İsrail televizyonu Kanal 2’nin iddiasına göre Şalit, Hamas’ın askeri kanadının komutanı Ahmed El Cabari’ni refakatinde Refah geçişinden değil, tünellerden geçirilip Mısır tarafına getirildi. İsrail ordusu da, TSİ 11:16’da Şalit’i sınırda teslim aldığını bildirdi. Filistinli tutuklular da otobüslerle Mısır ve Gazze’ye girmeye başladılar.

Haniye katıldı

294 Filistinli tutuklu Gazze’de 200 bin kişi tarafından kahramanlar gibi karşılandı. Kutlamalara Gazze’deki fiili yönetimin başbakanı İsmail Haniye de dahil önde gelen çok sayıda Hamaslı katıldı. Tutukluları Hamas’ın silahı kanadı olan İzzed el Kasım Tugayları korudu. Türkiye, Suriye ve Katar’a sürgüne gidecek 40 Filistinli için ise Kahire havalimanında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Sürgüne gideceklerin seyahat organizasyonunu Halid Meşal El Ariş’e gelerek yaptı. Meşal, Suriye’ye gönderilen 15 Filistinli’ye Şam’a kadar eşlik etti. Kahire havalimanında bu nedenle yoğun güvenlik önlemleri alındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle