Gündem Haberleri

  Hürriyet New Orleans’ta

  Hürriyet Haber
  06.09.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Harabeye dönen kentte kurtarma çalışmaları çok yavaş. Karaborsa hortlamış. Polis yağmanın önünü kesemiyor.

  ABD’nin güneyini vuran kasırgadan en çok etkilenen New Orleans’a dönmek isteyen halk, kentin girişindeki otoyolda 40 km uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Polis New Orleans doğumlu olanlara evlerini görmeleri için iki saatliğine izin veriyor. Ancak kentte kalmak yasak.

  Bölge bir nevi sıkıyönetim altında. Yağmaya karşı akşam saat dokuzdan sabah altıya kadar sokağa çıkma yasağı var. Felaket karaborsa vurguncularını ortaya çıkartmış. Normalde iki dolara satılan benzinin galonu karaborsada 6 dolardan satılıyor. Yasalara göre karaborsa vurguncuları için beş bin dolarlık ceza var ama şu ana kadar kimse yakalanmamış.

  Katrina’nın 100 milyar dolar civarında zarara yol açtığını söyleyen New Orleans Belediye Başkanı Ray Naged, ölü sayısının 10 bini bulabileceğini, ancak bunların yanında 35 bin insan kayıp olduğunu ifade ediyor.

  Güney Carolina felekat araştırma merkezi direktörü Suzan Catter, dün yaptığı açıklamada, okyanusun ortasında Maria isimli bir fırtınanın güçlendiğine dikkat çekerek, ‘Henüz karaya ulaşacak gibi görünmüyor ama kasırgaya dönüştüğü taktirde karaya vurabilir. Hazırlıklı olmalıyız’ dedi.

  Hürriyet’in New York temsilcisi Doğan Uluç Katrina’nın harabeye çevirdiği sular altındaki New Orleans kentinde.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı