Gündem Haberleri

  Hürriyet’e destek ziyaretleri

  ANKARA
  09.09.2015 - 18:22 | Son Güncelleme:

  48 saat içinde İstanbul ve Ankara'da olmak üzere 3 kez saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi'ne destek ziyareteleri sürüyor.

  BASIN meslek örgütleri, pazar günü meydana gelen saldırının üzerinden 48 saat geçmeden yeniden saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi’ne desteklerini ortaya koymak için geçmiş olsun ziyaretlerinde bulunuyorlar. G9 Gazeteciler Platformu Dönem Sözcüsü Doğan Tılıç, “Hürriyet Gazetesi’nin binalarına, matbaasına peş peşe yapılan saldırılar, memlekette bir süreden beri en ufak farklı sese tahammülsüzlüğün son ve vahim örneklerinden. Saldırının yapılış biçimi, son derece organize olduğunu düşündürtüyor” dedi.
  G9 Gazeteciler Platformu Dönem Sözcüsü Doğan Tılıç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt, Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi adına Cem Gurbetoğlu, Hürriyet Gazetesi Ankara bürosuna geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Hürriyet’e yapılan saldırıya sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde tüm gazetecilerin ses çıkarması gerektiğini ifade eden Tılıç, şunları söyledi:

  KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

  “Bir milletvekilinin bu saldırı sırasında sarf ettiği sözler gerçekten demokrasinin ‘d’sine sahip bir ülkede insanın tüylerini diken diken eden sözler. Seçim sonucu her ne olursa olsun o seçim sonucuna rağmen cumhurbaşkanını başkan yaptıracağını ilan eden, diğer taraftan da seçimden sonra Hürriyet Gazetesi gibi iktidarın söylediklerini aynen yazmayan her türden medyanın ve mecranın defolup gideceğini söyleyen bir yaklaşım, özgürlükler, demokrasi, basın özgürlüğü açısından kabul edilebilir değil. Bir süredir Türkiye’de gazeteciler, gazetecilik örgütleri, basın ve ifade özgürlüğü sistemli ve şiddetli bir saldırı altında. Bu saldırılarla baş etmenin tek yolu bütün meslektaşlarımızın, gazetecilerin, meslek örgütlerinin, medya kuruluşlarının, çizgileri her ne olursa olsun bir arada ve dayanışma içinde olmaları. Bu dayanışmanın ulusal sınırlar içinde kalması bile yeterli değil. Dünyanın neresinde ifade özgürlüğüne dönük bir tehdit ve saldırı varsa herkeste, ‘dünya genelinde demokrasiye ve özgürlüklere bir saldırıdır’ anlayışı hakim olmalı. Dünyanın her yerinde gazetecilik örgütlerinin Hürriyet’e yapılan bu saldırıya karşı ses çıkarması, karşı duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

  CHP'DEN DESTEK

  CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Levent Gök ile Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hürriyet Ankara Bürosu’nu ziyaret etti, temsilci Deniz Zeyrek’e ve çalışma arkadaşlarına geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Altay, Türkiye’nin kamplaşma, kutuplaşma ve gerilim ortamına sokulduğunu söyledi. Hürriyet’e yönelik saldırıların demokrasiyi ve basın özgürlüğünü hedef aldığını vurgulayan Altay, şunları söyledi:
  “Hürriyet’e yapılan saldırıların arka planında AKP yöneticilerinin hatta cumhurbaşkanının dikkatsiz, tehditkar söylemlerinin rolü olduğu bir gerçek. Siyasetçilerin ağızlarından çıkan sözlere biraz daha dikkat etmelerini arzu ediyoruz. Türkiye kamplaşma, kutuplaşma, gerilim ortamına sokuldu. Bir an önce bundan kurtulması lazım. Bunun yolu da istediği gibi haber yapılmadığı için medya kuruluşlarını sindirmek, bastırmak, taraftarları oralara sürmek değil, kabul etmektir. Demokrasi bir tepki ve protesto rejimidir. Elbette medya da protesto edilebilir ama tepkilerin terörize edilmemesi lazım. Bu açık bir terörist saldırıdır. Biz Hürriyet’e yapılan saldırıyı terör saldırısı olarak görüyor ve değerlendiriyoruz. Saldırılar karşısında hükümetin ilk günlerdeki suskunluğu da eylemcileri cesaretlendirdi.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı