GeriGündem Hürriyet almaya çıktı Hürriyet’e yakalandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet almaya çıktı Hürriyet’e yakalandı

16 yıl ABD'de yattıktan sonra Türkiye’ye iade edilen ‘Yüzyılın casusu’ Hüseyin Yıldırım, Hürriyet Gazetesi almak için evden çıkınca Hürriyet muhabirine yakalandı. Kulaklarını kapatan şapkası, uzun paltosu ve elindeki poşetiyle ünlü aktör Jack Lemmon'a benzeyen Yıldırım, ‘‘Maalesef bayide Hürriyet bulamadım’’ dedi.

Soğuk savaş yıllarında NATO'nun sırlarını Doğu Almanya ve Rusya'ya sattığı iddiasıyla ABD'de 16 yıl hapis yatan Türk casusu Hüseyin Yıldırım, İstanbul'da eşi ve iki çocuğuyla özgürlüğün tadını çıkarıyor. 2003'ün son günü Metris Cezaevi'nden tahliye edilen Hüseyin Yıldırım, Hürriyet Gazetesi almak için evinden çıkınca, Hürriyet Muhabiri'nin objektifine yakalandı.

SEVİMLİ İHTİYAR

Macera dolu yaşamının sonbaharındaki 'Yüzyılın casusu'ndan objektife yansıyan, sevimli bir ihtiyarın görüntüsüydü. Yılın ilk karıyla beyaza boyanan ara sokak, kulaklarını kapatan şapkası, uzun paltosu ve elindeki ilaç ve ekmek poşetiyle, ünlü aktör Jack Lemmon'ı andırıyordu Hüseyin Yıldırım. Kapı önünde ayaküstü konuştuk. Yüzyılın casusu, sorularımızı cevaplarken sürekli gülümsedi.

39 YILDIR GÖRMEMİŞ

Aslında konuşmaması gerekiyordu. Ankara'da konuyla ilgili bir açıklama olacağı için yetkililer tarafından, basın mensuplarıyla konuşmaması için uyarılmıştı. ‘‘ABD ile ikili anlaşmalar gereği iade edildim. Türk Hükümeti'ne çok teşekkür ediyorum’’ diyen Hüseyin Yıldırım, 39 yıldır görmediği Türkiye'nin çok değiştiğini söyledi. Bu değişikliğin altını şöyle çizdi:

BOĞAZ’I ÖZLEMİŞİM

‘‘Herşey çok gelişmiş. Başka bir dünyaya gelmiş gibiyim. 18 senedir Türkçe bir kelime konuşmadım. Beş lisan biliyorum. Hepsi birbirine karışıyor. Özgürlüğe alışmaya çalışıyorum. Türkiye burnumda tütüyordu. İstanbul'u gezdim. Önceki akşam da ailemle Yeniköy'de balık yemeye gittik. Boğaz'ı ne kadar özlediğimi anladım.’’

KEDİLERİ BESLİYOR

Elindeki poşette bulunan ekmeğin köşesini kedilerle paylaştığını anlatan 76 yaşındaki Hüseyin Yıldırım ‘‘Lütfen bana birkaç gün müsaade edin. Sizinle görüşmem yasak. Hürriyet Gazetesi almak için çıkmıştım ama maalesef bayide Hürriyet kalmamış. Onun için bulamadım’’ dedi.

Özgür hayatın ilk fotoğrafı

Sabah erken saatlerde ilaç ve ekmek almak için dışarı çıkan Hüseyin Yıldırım'ı sokak kedilerini besledikten sonra tam aparman girişinde yakaladık. Asım Güneş, işitmekte zorluk çeken Hüseyin Yıldırım'a sesini duyurmak için kulağına eğilmek zorunda kaldı. Gazeteci olduğunu söylediğimizde ilk tepkisi ‘‘Gazetecileri çok severim’’ oldu.

James Bond kurgu ben ise gerçeğim

HAYATIYLA ilgili Almanya ve ABD'de birer kitap basıldığını, avukatı James Nichols'ün de yeni bir kitap yazdığını anlatan Yıldırım ‘‘James Bond bir kurgu. Benim hayatımsa gerçek. Yarın (bugün) bir Alman televizyonu hayatımla ilgili belgesel yapmak için buraya geliyor. Warner Bross da filmimi çekmek istiyor’’ dedi. Cezaevi günlerini sorduğumuz Hüseyin Yıldırım ‘‘Dünyada hiçbir cezaevi iyi değildir’’ demekle yetindi. ABD'deki sevgilisiyle görüşüp görüşmediğini sorduğumuzdaysa muzipçe gülümsedi, yanıtı ‘‘Casusların hayatında kadınlar olur’’ oldu.

Metris’te usul icabı 1 gün kaldım

Metris Cezaevi'nde usul icabı bir gün kaldığını belirten Hüseyin Yıldırım, kalbinden rahatsız olduğu için, özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz hastaneye gittiğini daha sonra evine geldiğini söyledi. Almanya'da yaşayan doktor kızı ve mühendis oğlu ile eşinin kendisini görmek için Türkiye'ye geldiğini belirten Yıldırım ‘‘İyi ki zamanında bu evi almışız. Çocuklarım ve akrabalarımla burada görüşüyorum. Ama Almanya'ya dönebilirim’’ dedi.

Cezası bitti

ABD'de casusluk ve firar suçlarından müebbet hapse çarptırılan Hüseyin Yıldırım, 30 Aralık 2003 tarihinde Türkiye'ye iade edildi. Bakırköy Adliyesi'ne çıkarılan Yıldırım'ın TCK'ya göre casusluk suçundan 15 yıl, firar suçundan 2 yıl hapis yatması gerektiği belirlendi. ABD'de 16 yıl 2 gün hapis yattığı tespit edilen Hüseyin Yıldırım, infaz yasası gereği cezasını tamamladığı için Metris Cezaevi'nde 1 gün kaldıktan sonra 2003 yılının son günü tahliye edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle